Tesla Çin’de fabrika yatırımına başladı

Şirket Şanghay fabrikası için arsa satın aldı

22 Ekim 2018

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Çin’in Şangay kentinde kuracağı fabrika için, 973 milyon yüen (140,51 milyon ABD-doları) karşılığında 864.885 metrekarelik arsa satın aldı.

Temmuz ayında Tesla’nın CEO’su Elon Musk ile Şangay yönetimi arasında fabrikanın kuruluşuna dair anlaşma imzalanmıştı.

Şirketten anlaşmanın imzalanması ardından yapılan açıklamaya göre toplamda 2 milyar dolarlık yatırım ile hayata geçmesi planlanan fabrikada pil modülü ve paket üretimi, gövde boyama ve iç montaj faaliyetleri gerçekleşeceği bildirilmişti.

Açıklamaya göre gerekli tüm izinler alındıktan sonra fabrikada üretimin başlaması iki yıl alacak, hedeflenen yıllık 500 bin araç üretimi seviyesine ise iki-üç yıl içinde ulaşılabilecek.

Şirket Şangay fabrikası ile dünyanın en büyük elektrikli araç pazarı olan Çin’deki fiyatlarını daha rekabetçi seviyeye düşürebilmeyi hedefliyor.

Fabrika Tesla’nın ABD dışındaki ilk üretim tesisi olacak.

Yerli ortak şartı kaldırılmıştı

Çin yönetimi geçtiğimiz yıl yaptığı düzenlemeler ile yabancı otomobil üreticilerinin ülkede fabrika kurmasını kolaylaştıran adımlar atmıştı.

Otomobil ithalatına %25 oranında gümrük vergisi uygulananan ülkede üretim yapmak isteyen yabancı üreticilerin Çinli bir ortak ile asgari %50 oranında ortaklık kurması zorunluydu.

Fakat bu yılın Nisan ayında ülke lideri Şi Cinping tarafından yapılan açıklama ile elektrikli araç üretimi için yerli ortaklık şartı kaldırılmıştı. Şi bu şartın uçaklar ve gemiler dahil olmak üzere diğer araç türlerinde de 2022 yılı sonuna kadar kademeli olarak kaldıracağını söylemişti.