Tesco Kipa Zorlu’dan Temiz Enerji Alacak

Zorlu Enerji Grubu bünyesinde bulunan Zorlu Doğal Elektrik Üretimi A.Ş, Tesco Kipa ile elektrik satışı sözleşmesi imzaladı.

13 Ocak 2009

Zorlu Enerji Grubundan yapılan yazılı açıklamaya göre, özelleştirme ihalesi sonucu Ankara Doğalgaz Üretim A.Ş’ye (ADÜAŞ) ait santralleri Eylül ayında devralan Zorlu Doğal Elektrik Üretimi A.Ş, Tesco Kipa’ya 2009 yılında, yenilenebilir enerji yatırımlarından elde ettiği 140 milyon kilovat saatlik elektrik sağlayacak.

Zorlu Enerji Genel Müdür Yardımcısı Serhat Şimşek konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye’de enerji sektörünün yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesinin zorunlu olduğunun altını çizerek, Zorlu Enerji Grubunun, önümüzdeki beş yıllık dönemde su, rüzgar, jeotermal gibi doğal enerji kaynaklarına dayalı yatırımlara öncelik vereceğini kaydetti.

Hedeflerinin 2013 yılına kadar HES’de 1000 megavat, RES’de yurt içinde ve yurt dışında 300’er megavat olmak üzere toplam 600 megavat, jeotermalde ise 100 megavat kurulu güce ulaşmak olduğunu bildiren Şimşek, Zorlu Doğal ile önümüzdeki yıllarda yenilenebilir enerji yatırımlarından sağlayacakları doğal elektriği, farklı sektörlerden geniş bir yelpazeye sunmayı amaçladıklarını belirtti.

Tesco Kipa İcra Kurulu Üyesi Yılmaz Attila ise Tesco Kipa olarak çevre dostu enerji kullanımında ilk adımı 2007 yılında Marmaris mağazasıyla attıklarını, bu tarihten itibaren de yenilenebilir enerji kullanımını sürdürdüklerini kaydetti.

”Yeşile dost mağaza” sayısını Kuşadası, Salihli, Mersin, Derince ve Yalova mağazaları ile 6’ya çıkardıklarını bildiren Attila, 2020 yılına kadar, tüm mağazaları ve İzmir Torbalı’daki dağıtım merkezleri dahil olmak üzere, metrekare satış alanından salınan karbondioksit ve eşdeğer gazların miktarını yarıya indirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Attila, uyguladıkları trijenerasyon adı verilen, elektrik, ısıtma ve soğutma işlevini yerine getiren sistem ile çevreye saldıkları karbondioksit oranında 1500 tonluk bir azalma söz konusu olduğunu kaydetti. (AA)