Terminatör İklim Kahramanı Olarak Veda Ediyor

ABD’nin Kaliforniya Eyaleti bugün yeni valisini seçecek. Sinemanın “Terminatör”ü Arnold Schwarzenegger, siyasi kariyerine başladığı valilik görevinden bir “İklim Kahramanı” olarak ayrılıyor.

4 Kasım 2010

Deutsche Welle Türkçe

ABD’nin Kaliforniya Eyaleti bugün yeni valisini seçecek. Sinemanın “Terminatör”ü Arnold Schwarzenegger, siyasi kariyerine başladığı valilik görevinden bir “İklim Kahramanı” olarak ayrılıyor.

Schwarzenegger, siyasi kariyerinde sinemada olduğu kadar büyük başarı elde edemedi, ancak Kaliforniya Eyaleti’nde uyguladığı çevre politikası sayesinde hayli dikkat çekti. Eyaletini çevre konusunda öncü hale getiren Scwarzenegger, zararlı gazların azatıltılması için en sert yasaları çıkardı ve yenilenebilir enerjilere büyük yatırımlar yaptı. Bu sayede, güneş ve rüzgar enerjisi alanında Kaliforniya’yı yabancı şirketler için cazip bir yere dönüştürdü.

Yenilenebilir enerji dostu Schwarzenegger

ABD’de çevre dostu yenilenebilir enerjilere en çok yatırımı yapan Kaliforniya Eyaleti oldu. Bunda, koltuğundan ayrılmaya hazırlanan Kaliforniya’nın Cumhuriyetçi valisi Arnold Scwarzenegger’in katkısı büyük. 2006 yılında atmosfere zarar veren gazların azaltılması için “AB 32” adlı yasayı çıkartan Schwarzenegger, yaklaşık 1 milyon çatıya güneş enerjisi sistemi kurabilmek için de 3 milyon dolarlık bütçe ayırdı. Ayrıca Kaliforniya Güneş Enerjisi İnisiyatifi CSI, her alanda yenilenebilir enerji kullanılması için teşvikler sundu.

Küresel ısınmayla mücadeleye katkı

Yenilenebilir enerji sistemleri sayesinde Kaliforniya, ABD’nin en çevreci eyaleti oldu. San Diego’da binaların çatılarına güneş enerjisi sistemini kuran Adroit şirketinden Jim Backman, bu sistem sayesinde karbondioksit salımının yüzde 60 azaltıldığını ifade etti. Backman, Avrupa’ya göre daha fazla güneş alan San Diego’da güneş enerjisinin sınırsız bir potansiyele sahip olduğunu vurguladı.

Kaliforniya’da bugün, ABD’nin en büyük güneş ve rüzgar enerjisi santralleri yer alıyor. Eyalette sadece güneş enerjisinden ek 3 bin megawatt elektrik elde ediliyor.

Kaliforniya Eyaleti’nde mülk sahipleri, güneş enerjisi sistemi sayesinde ısınma masraflarından yılda yaklaşık 10 bin dolar tasarruf ediyor. Kaliforniya Komisyon üyesi Nancy Ryan, “Arnold Scwarzenegger’i konuşurken çok fazla dinledim ve toplantılarda gördüm. Onun yenilenebilir enerjiler konusundaki büyük isteğini ve küresel ısınmayla ilgili kaygılarını biliyorum. Aynı zamanda Kaliforniya’nın bu konuda öncü olacağına dair inancını da” diyerek, Arnold Scwarzenegger’in eyaletin bugüne gelmesindeki katkısının büyük olduğunu ve görevini sadece lafla değil, aynı zamanda icraatle yürüten bir vali olduğunu belirtti. Nancy Ryan, schwarzenegger’i bir İklim Kahramanı olarak gördüğünü ifade etti.

Jan Tussing / Çeviri: Gezal Acer