Termal Güneş Enerjisi’nin Geleceği Parlak

Avrupa Termal Güneş Enerjisi Birliği ve uluslararası danışmanlık şirketi A.T.Kearney’in beraber hazırladığı bir çalışmaya göre sektör 15 yıl sonra 100 gigavat kurulu güce ulaşabilecek

16 Temmuz 2010

Avrupa Termal Güneş Enerjisi Birliği ve uluslararası danışmanlık şirketi A.T.Kearney’in beraber hazırladığı bir çalışma termal güneş enerjisi sektörü için umut verici gelişmeleri müjdeliyor.

İlgili çalışmaya göre termal güneş enerjisi teknolojisinin ilerlemesi 10 yıllık dönemde bu alandaki maliyetlerin ciddi oranda düşmesini de beraberinde getirecek. Çalışmanın iddiasına göre halen kamu desteğine ihtiyaç duyan sektör 10 yıl içinde bu desteklerin yüzde 50 düşürülmesi halinde bile karlı bir iş modeli olacak. 2025 yılında ise sektör hiçbir kamu desteğine ihtiyaç duymadan hem fosil yakıtlara dayalı hemde yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı enerji üretim teknolojileri ile rekabet edebilecek hale gelecek.

Açıklamada sektörün dünya çapında ulaştığı 3 gigavatlık kurulu güç ve özellikle ABD ve İspanya gibi ülkelerde gerçekleşmeye başlayan 50 megavat ve üzeri gibi büyük ölçekli projeler sayesinde çok daha hızlı bir gelişme sürecine girdiği de belirtilirken sektörün geleceğine yönelik öngörülere de yer verildi.

Çalışmanın öngörülerine göre sektör 2015 yılında 12 gigavat, 2020 yılında 20 gigavat ve 2025 yılında ise 60 ila 100 gigavat arasında bir büyüklüğe ulaşacak. En iyi senaryoya göre sektör 2025 yılında 100 gigavatlık büyüklüğe ulaştığı takdirde dünyada 45.000 kişi bu sektörde istihdam edilebilecek. Fakat bu rakamlara ulaşılması sürecinde sektöre sağlanacak kamu desteklerinin gerekliliğinin de altı çizildi.