Temsa’nın 2025 üretiminin yarısını elektrikli araçlar oluşturacak

Şirket kendi batarya paketlerini üretmeye başladı

1 Şubat 2021

Sabancı Holding – PPF Group ortaklığı olan yerli otomotiv üreticisi TEMSA Ulaşım Araçları‘nın 2025 yılı üretiminin yarısından fazlasının elektrikli araçların oluşturmasının hedeflendiği bildirildi.

TEMSA tarafından yayılan basın açıklamasındaki bilgilere göre şirket Adana’daki üretim tesisinde, kendi Ar-Ge ekibi tarafından geliştirilen batarya paketlerini de ürettiği elektrikli araçlarda kullanmaya başladı.

Şirketin ilk elektrikli otobüs ihracatı olarak geçtiğimiz ay İsveç’e giden 6 adet MD9 electriCITY otobüste de Adana’da üretilen bu batarya paketleri kullanıldı.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı ve TEMSA Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Alemdar TEMSA’yı bir otomotiv şirketinden çok otomotiv odaklı bir teknoloji şirketi olarak gördüklerini kaydederken, şirketin Ar-Ge platformu TEMSATech’te de 30’a yakın mühendisin çalıştığı bilgisini verdi.

ABD’deki dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin kendi çalışanlarının ulaşımı için TEMSA markalı otobüsler kullandığını söyleyen Alemdar, bu ülkedeki en popüler modelleri olan TS45’in elektrikli olanı için çalışmaların başladığını aracın prototipinin de Kaliforniya’da test edilmekte olduğu bilgisini verdi. Cevdet Alemdar TEMSA’nın Adana fabrikasında üretilen elektrikli araçların başta Silikon Vadisi olmak üzere ABD’nin değişik bölgelerinde kullanılmasını umduklarını da sözlerine ekledi.

TEMSA CEO’su Tolga Kaan Doğancıoğlu da 2025 toplam otobüs hacimlerinin yarısından fazlasını elektrikli araçlar tarafından karşılamayı hedeflediklerini ayrıca elektrikli araçlardaki ihracat payının da yüzde 80’lere ulaşmasını öngördüklerini kaydetti. Doğancıoğlu 2021 iş hacimlerinin 2020’ye göre 2-3 kat artmasını planladıklarını da sözlerine ekledi.

Sabancı Holding iştiraki Exsa ile PPF Group’un iştiraki PPF Industry Co geçtiğimiz Ekim ayında TEMSA Ulaşım Araçları A.Ş. hisselerini yüzde 50-50 ortaklıkla almalarına yönelik devir işlemleri tamamlanmıştı.

Bu gelişme dolayısı ile açıklama yapan Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper şirketin toplu ulaşımda elektrikli araçlar alanında yeni yatırımlar yapacağını söylemişti.