Temiz teknoloji pazarı 2 trilyon avroya ulaştı

Alman hükümeti tarafından hazırlatılan bir çalışma temiz teknolojilerin taşıdığı ekonomik potansiyeli gösteriyor

19 Eylül 2012

Alman hükümeti tarafından  hazırlatılan bir rapor temiz teknolojiler sektörünün küresel finansal krize rağmen büyüme eğiliminin devam ettiğini gösteriyor.

Roland Berger adlı araştırma ve danışmanlık şirketi tarafından hazırlanan çalışmada küresel finansal kriz ortamına rağmen temiz teknolojilerin 2007 yılından beri yıllık ortalama yüzde 11.8 oranında büyüdüğünü gösteriyor. Çalışmadaki verilere göre küresel temiz teknolojiler sektörü yaklaşık 2 trilyon avroluk bir büyüklüğe ulaşmış iken, bu büyüklüğün 2025 yılında 4.4 trilyon seviyesine ulaşılacağı öngörülmekte.

”GreenTech – Made in Germany 3.0” başlıklı çalışmada ayrıca Alman şirketlerinin bu pazarda 300 milyar avroluk yıllık üretim ile yüzde 15’lik pay sahibi olduğu tespitine yer verilirken, Alman şirketlerin özellikle Asyalı rakiplerinden kaynaklanan rekabete rağmen pazar paylarını koruyarak 2025 yılında bu rakamı 674 milyar avroya çıkaracağı öngörüsünde bulunuluyor.

Çalışmadaki diğer tespitlere göre ise Alman temiz teknoloji şirketleri 1.4 milyon  kişiyi istihdam etmek ile beraber ülkenin GSMH’nın yüzde 11’ini sağlamaktalar. Bu üretimi sağlayan şirketlerin yoğun olarak ortalama 300 çalışanı ve yıllık 27 milyon avro civarında ciroları olan küçük ve orta ölçekli şirketlerden oluştuğu ise çalışmada yer alan diğer bir bilgi.

Çalışmaya ulaşmak için buraya tıklayınız.