Temiz enerjilere üç ayda 65 milyar dolar yatırım yapıldı

BNEF verilerine göre güneş yatırım miktarında, rüzgar yatırım artış oranında lider oldu

9 Temmuz 2017

İngiltere merkezli araştırma kuruluşu Bloomberg New Energy Finance 2017 yılının ikinci çeyreğinde temiz enerji projeleri için 64,8 milyar dolarlık yatırım gerçekleştiğini bildirdi.

Kuruluşun çalışmasına göre bu yatırım miktarı bir önceki çeyreğin yüzde 21 üzerinde olurken, 2016’nın aynı dönemine göre ise yüzde 12 oranında düşük oldu.

Güneş enerjisi 35,6 milyar dolarlık yatırım ile temiz enerji yatırımlarında lider olurken, güneş yatırımlarının 10,8 milyar dolarlık bölümü 1 MW altındaki kurulumlar için gerçekleşti.

Rüzgar enerjisi projeleri için üç ay içinde yapılan yatırım tutarı ise 26,2 milyar dolar oldu.

Rüzgar yatırımları yüzde 43, güneş yatırımları yüzde 20 yükseldi

Rüzgar enerjisi yatırımları bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 29 oranında düşerken, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 43 oranında yükseldi.

Güneş yatırımlarındaki değişiklik ise bir yıl öncenin aynı dönemine göre yüzde 19, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 20 oranında artış gösterdi.

Yatırım maliyetleri gerilemeye devam ediyor

BNEF verilerine göre rüzgar ve güneş enerjisi projelerinin yatırım maliyetleri önemli oranda gerilemeye devam etti.

Kuruluşa göre son 12 ay içinde fotovoltaik projeleri için yatırım maliyetleri yüzde 15, karasal rüzgar enerjisi yatırımları için ise yüzde 14 oranında geriledi.

Körfezdeki güneş yatırımları etkili oldu

BNEF tespitlerine göre 2017’nin ikinci çeyreğindeki başarıda körfez bölgesinde gerçekleştirilmesi planlanan iki dev güneş enerjisi santrali projesi önemli pay sahibi oldu.

Dubai’de gerçekleştirilecek 800 MW’lık Şeyh Muhammed Bin Raşid El Maktum III GES ile Birleşik Arap Emirlikleri’nde gerçekleştirilecek 1,2 GW’lık Sweihan GES projeleri geçtiğimiz aylarda toplamda 1,9 milyar dolar finansman sağlamıştı.

Bu dönemde biyokütle ve atıktan enerji üretme alanında 387 milyon dolar, küçük ölçekli hidroelektrik alanında 595 milyon dolar, jeotermal enerji alanında 423 milyon dolar, akıllı şebeke, enerji depolama ve enerji yönetimi gibi alanlarda ise 1,5 milyar dolarlık yatırım gerçekleşti.

Çin liderliğini sürdürüyor

Bu yatırımların 23,3 milyar dolarlık bölümü Çin’de, 14,7 milyar dolarlık bölümü ABD’de ve 8,8 milyar dolarlık bölümü ise Avrupa’da gerçekleşti.