Temiz enerji yatırımları ikinci çeyrekte yükseldi

Artan yatırımlarda Çin ve güneş enerjisi etkisi ilk sırada

20 Temmuz 2012

2012’nin ikinci çeyreğinde temiz enerji projelerine bir önceki çeyreğe göre yüzde 24’lük artış ile 59.6 milyar dolarlık yatırımın yapıldığı açıklandı.

Londra merkezli araştırma kuruluşu Bloomberg New Energy Finance (BNEF) tarafından yapılan çalışmaya göre yaşanan bu artışa rağmen, temiz enerji yatırımları halen geçen yılın aynı dönemindeki 72.5 milyar dolarlık seviyenin yüzde 18 gerisinde.

Kuruluşun çalışmasına göre bu dönemde Avrupa bölgesindeki yatırımlar ilk çeyreğe göre yüzde 11’lik artış ile 20 milyar dolar seviyesine yükselirken, ABD’de ise yüzde 18’lük artış ile 10.2 milyar dolarlık temiz enerji yatırımı hayata geçti. Çin’de ise yenilenebilir enerji yatırımları bir önceki döneme göre yüzde 92’lik artış ile 18.3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

BNEF verilerine göre bu dönemde oransal olarak en hızlı yükseliş yüzde 47’lik artış ile 21.6 milyar dolarlık yatırımın yapıldığı rüzgar enerjisi alanında görüldü.

Kuruluş açıklamasında ilk defa bu dönemki çalışma için daha önce yalnızca yıllık raporlarda belirtilebilen, çatı tipi güneş enerjisi sistemlerine yönelik rakamların da kullanılabildiği ifade edilirken, güneş enerjisi alanındaki yatırımların yüzde 19’luk artış ile 33.6 milyar dolar olarak gerçekleştiği bildirildi.