Temiz enerji yatırımları bu yıl ikinci kez geriledi

Yılın üçüncü çeyreğindeki temiz enerji yatırımları geriledi

16 Ekim 2013

Temiz enerji alanındaki yatırımların düzeyinin yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 14 oranında gerilediği bildirildi. Yatırımlar ikinci çeyrekte de ilk çeyreğe göre gerilemişti.

Londra merkezli araştırma ve danışmanlık kuruluşu Bloomberg New Energy Finance (BNEF) tarafından yapılan çalışmaya göre bu dönemde küresel temiz enerji sektöründeki yatırımlar 45.9 milyar dolar düzeyinde kaldı.

Sektörde yapılan yatırımlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 oranında gerilerken, en fazla gerileme kaya gazı çalışmaları nedeni ile doğal gaz fiyatlarının önemli oranda gerilediği ABD’de görüldü. Ülkedeki yatırımlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 oranında gerileyerek 5.5 milyar dolar seviyesine geldi. Kuruluşa göre Avrupa’daki gerilemede Almanya ve İspanya gibi ülkelerde düşürülen teşvikler, Çin’de ise yavaşlayan rüzgâr enerjisi yatırımları etkili oldu.

BNEF’in öngörüsüne göre 2013’te küresel güneş elektriği kurulu gücü 36.7 GW seviyesinde artacak iken, maliyetlerdeki gerilemeler yatırımların kurulu güç bakımından artmasına rağmen parasal karşılıklarının gerilemesine neden oluyor.

Kuruluşun verilerine göre Çin temiz enerji yarırımlarında açık ara liderliğini gerçekleştirdiği 13.8 milyar dolarlık yatırım ile sürdürürken, gelişmiş ülkeler arasında yalnızca İngiltere’deki yatırımlar 1.6 milyar dolardan 2.6 milyar dolara yükselerek artış gösterdi.

Kuruluşun verilerindeki diğer öne çıkan bir noktaya göre ise risk ve girişim sermayesi şirketleri tarafından gerçekleştirilen yatırımların 2005’ten sonraki en düşük seviye olan 724 milyon dolara gerilediği oldu.