“Temiz Enerji Dünya Ekonomisinin İhtiyaç Duyduğu Yeni Motor Olabilir”

George Soros temiz enerji şirketlerine yatırım için 1 milyar dolarlık fon ayırdığını söyledi

21 Ekim 2009

Amerikalı yatırımcı George Soros temiz enerji üretimi üzerine çalışan şirketlere 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.

George Soros, Project Syndicate ismindeki dünyanın 150 ülkesinden 430 farklı gazetenin üye olduğu uluslararası bir derneğin toplantısına gönderdiği elektronik posta mesajında iklim değişikliği ve yenilenebilir enerji konularında açıklamalarda bulundu.

Soros mesajında iklim değişikliği konusundaki bilgilerin ve çözüm önerilerinin bilim tarafından sağlandığını bu bilgilerin önlerinde olduğunu fakat iklim değişikliği konusunun ve buna karşı mücadelenin esasında politik bir konu olduğunu ve politikacıların çözebileceğini söyledi.

Soros açıklamasında temiz enerji yatırımları için 1 milyar dolarlık bir fon ayırdığını, bu alana yönelik olarak yapacağı yatırımlarda karlılık dışında iklim değişikliği yönünde önemli katkı sağlayacak yatırımlar olması konusunda ısrarcı olacağını sözlerine ekledi.

Soros ayrıca iklim değişikliği üzerine çalışma ve bu alana yönelik politikacıların ilgisini çekme amacı ile kurulmuş San Fransisco merkezli bir girişime 10 yıl boyunca her yıl 10 milyon dolar bağış yapmayı kararlaştırdığını sözlerine ekledi.

George Soros’un bağış yapacağı girişimin başında ise Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesinde enerji hukuku ve düzenlemeleri ile çevre hukuku alanında çalışan Prof. Thomas Heller bulunuyor.

“Temiz Enerji Dünya Ekonomisinin Yeni Motoru Olabilir”

George Soros yine geçen hafta Amerikan PBS kanalında katıldığı bir programda ise yenilenebilir enerji ekonomisi açısından önemli açıklamalarda bulundu. Soros bu programda son 25 yıldır dünya ekonomisini döndüren ana motor’un amerikalıların tasarruf ettiklerinden daha fazlasını harcaması olduğunu fakat artık bu durumun ortadan kalktığını ve bir daha gerçekleşmeyeceğini söyledi.

Soros sözlerine “Dünya ekonomisini harekete geçirecek yeni bir motor bulmamız gerekiyor aynı zamanda küresel ısınma gibi büyük bir problemimiz var, bu alanın çok büyük yatırımlar gerektirmesinden dolayı dünya ekonomisinin yeni motoru temiz enerji yatırımları olabilir” diye devam etti.