Teminat Hesaplama Yöntemi’nde negatif YEKDEM değişikliği yapıldı

YEK teminatı hesaplamasında öngörülen YEKDEM birim maliyetinin sıfır olarak dikkate alınacak

10 Ocak 2022

Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. Teminat Hesaplama Yöntemi’nde değişikliğe gidildiğini açıkladı.[1]

Kurum tarafından yapılan açıklamaya göre yöntemde 10 Ocak 2022 tarihli ve 3379 sayılı Genel Müdür Olur’u ile değişiklik yapıldı.

Açıklamada daha önce geçici madde kapsamında Aralık 2021 fatura son ödeme tarihine kadar uygulanacak olan geçmiş 6 aylık risk dönemi aritmetik ortalama AOSMF’lerin dengesizlik teminatında kullanılması hükmünün kalıcı hale getirilerek “Dengesizlik Teminatı” başlıklı 7 nci maddede geçmiş 12 aylık risk dönemi aritmetik ortalama AOSMF’lerin kullanılmasına dair düzenleme yapıldığı belirtildi.

Ayrıca Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından ilan edilen “2022 yılı için tedarik edilen birim enerji miktarı başına öngörülen YEKDEM maliyeti”nin negatif olması nedeniyle “YEK Teminatı” başlıklı 9 uncu maddeye söz konusu maliyetin negatif olması halinde YEK teminatı hesaplamasında öngörülen YEKDEM birim maliyetinin 0 (sıfır) olarak dikkate alınmasına dair hüküm eklendiği bildirildi.

Açıklamaya göre yöntemde yapılan değişiklikler 18 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe girecek ve bu tarihten itibaren gerçekleştirilecek teminat hesaplamalarında söz konusu değişiklik hükümleri de dikkate alınacaktır.

EPDK tarafından 31.12.2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Kurul Kararı ile 2022’nin 11 aylık dönemi için eksi YEKDEM fiyatı öngörüsü yapılmıştı.

 


[1] Teminat Hesaplama Yöntemi’nde Değişiklik Yapıldı