TEMA 25 yaşında

TEMA 25 yılda 40 bin futbol sahasına yakın alanda fidan ve meşe palamudu ekti

15 Eylül 2017

Türkiye’nin en önemli sivil toplum örgütlerinden olan TEMA 11 Eylül 2017 günü bugüne kadar gerçekleştirdiği çalışmalarda çeyrek yüzyılı geride bıraktı.

TEMA tarafından konu ile ilgili yayınlanan açıklamada vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç 1992’de, A. Nihat Gökyiğit ve Hayrettin Karaca’nın önderliğinde toprağı korumak için yola çıkan TEMA Vakfı’nın 25 yılda Orman Bakanlığı işbirliğinde ve bağışçılarının desteği ile 17 bin futbol sahası büyüklüğüne denk bir alanda 14,5 milyon fidan ve yaklaşık 22 bin futbol sahası büyüklüğündeki alanda 700 milyon meşe palamudu ektiği bilgisini verdi. Ataç TEMA Vakfı’nın Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile de Türkiye’nin 81 ilinde, okul öncesinden, liseye kadar eğitim sisteminin her basamağı için geliştirdiği doğa eğitim programları ve farkındalık çalışmaları ile de bugüne kadar 3 milyon çocuğa ulaştıklarını kaydetti.

Deniz Ataç sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Yaşam şeklimiz, tüketim alışkanlıklarımız yaşam üreten toprağın yok olmasına neden oluyor ve bir santimetre toprağın oluşması binlerce yıl sürüyor. Bugün dünyada karşı karşıya kaldığımız gıda ihtiyaçlarının karşılanabilmesi, yeterli ve sağlıklı gıdaya erişim, su stresi, adaletsiz paylaşım gibi sorunların temelinde insanın doğadan uzaklaşması ve doğanın bir parçası değil sahibi olduğunu düşünmesi yatıyor.

Bu noktadan hareketle TEMA Vakfı olarak bizler 25 yıldır insanla, parçası olduğu doğa arasında bağlar kurmak; doğal varlıklarımızı; havamızı, suyumuzu, toprağımızı korumak için çalışıyoruz.

Tek gayemiz, ülkemiz ve tüm ekosistem için 25 yıllık değerli TEMA mirasını, gelecek kuşaklara layıkıyla taşıyabilmek. Doğal varlıklarımız için daha yapacak çok işimiz var. Bu nedenle herkesi TEMA Vakfı gönüllüsü, destekçisi olmaya çağırıyorum.”