Teksas’ta elektrik fiyatları 9 bin Doları aştı

Aşırı sıcaklara bağlı artan tüketim elektrik piyasasında dengesizliğe neden oldu

15 Ağustos 2019

Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinde devam eden aşırı sıcaklar elektrik fiyatlarının rekor seviyeye yükselmesine neden oldu.

Eyalette 40 dereceye yaklaşan sıcaklıklar nedeni ile özellikle klima kullanımı kaynaklı artan talep elektrik fiyatlarının aşırı yükselerek megavat-saat başına 9 bin Dolar seviyelerine ulaşmalarına neden oldu. Elektrik talep

Eyaletin elektrik idaresi ERCOT (Electric Reliability Council of Texas) 74.531 MW’a kadar ulaşan aşırı elektrik talebinden dolayı elektrik tüketicilerine daha az tüketim yapmaları için çağrı yaparken, üreticilerden ise üretim seviyelerini artırmalarını istedi.

Bununla birlikte salı günü öğleden sonra yedek kapasite, toplam talebin %3’ünün de altında olacak şekilde 2.121 MW seviyesine geriledi.

Çeşitli kaynaklara değerlendirmelerde bulunan analistler eyaletin elektrik talebinin sürekli arttığını, bununla birlikte devreden çıkan büyük ölçekli kömürlü termik santrallerin yol açtığı baz yük eksikliğinin henüz doğal gaz ve rüzgar enerjisi santralleri ile karşılanamadığına dikkat çektiler.