Teksas Rüzgar Enerjisinde Dünya Beşincisi!

ABD’nin ismi petrol ile özdeşleşen eyaleti Teksas 2010 yılında rüzgar enerjisi kullanımda rekor kırdı.

14 Ocak 2011

Amerika’nın ismi petrol ile özdeşleşmiş eyaleti Teksas’da rüzgar enerjisi gittikçe güçleniyor.

Açıklanan 2010 yılı rakamlarına göre eyaletteki elektrik talebinin karşılanmasında rüzgar enerjisi yüzde 7.8’lik pay sahibi oldu, aynı oran 2009 yılında ise yüzde 6.2 olarak gerçekleşmişti. Aynı oranlar 2007 yılında yüzde 2.9 olurken, 2008’de ise yüzde 4.9 olarak gerçekleşmişti.

Bu oranın sert geçen kış ayları ve yaz aylarındaki aşırı sıcaklar nedeni ile eyaletteki elektrik tüketiminin yüzde 3.5 arttığı bir yılda gerçekleşmiş olması ayrıca dikkat çekici bir nokta oldu.

Eyalet’in yüzde 85’lik bölümündeki elektrik dağıtımından sorumlu olan Teksas Elektrik Güvenilirliği Konseyi (Electric Reliability Council of Texas – ERCOT) tarafından açıklanan verilere göre eyaletin 2010 sonu itibari ile 9,528 MW kurulu rüzgar enerjisi gücü bulunuyor. Bu rakam kurulu rüzgar enerjisi gücünde Teksas’ı ABD’de birinci, ABD’den ayrı olarak düşünüldüğünde ise dünyada beşinci olarak konumlandırıyor.

Teksas eyaleti 2015 yılında toplam enerji tüketimini yüzde 15 oranında rüzgar enerjisinden sağlamayı hedefliyor. Eyalet yönetimi bu hedef doğrultusunda bu yıl 5 milyar dolara mal olacak yeni bir enerji nakil hattı projesini devreye almayı planlıyor.

Bunlarla birlikte eyaletin enerji talebini karşılamada termik santrallerinin payı yüzde 39.5, doğal gaz santrallerinin payı 38.2 iken nükleer enerji santrallerinin ise yüzde 13.1. Hidroelektrik ve diğer enerji üretim sistemlerinin payı ise toplam yüzde 1.4 seviyesinde.