Teknoloji rüzgar enerjisinde potansiyelleri yükseltiyor

Yeni bir çalışma Hindistan’ın rüzgar potansiyelinin tahminlerin çok üstünde olduğunu gösteriyor

15 Mayıs 2012

Hindistan’ın rüzgar enerjisi potansiyelinin resmi tahminlerin 20 ila 30 kat üstünde olabileceği iddia edildi.

ABD Enerji Bakanlığına bağlı Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı tarafından yapılan bir çalışmaya göre ülkenin rüzgar enerjisinde tekno-ekonomik potansiyeli 80 metre kule yüksekliği için 2,006 GW ile 120 metre kule yüksekliği için 3,121 GW arasında.

Ülkenin resmi değerlendirmesi ise Hindistan’daki rüzgarlı alanlarının yalnızca yüzde 2’sinin rüzgar enerjisi yatırımları için uygun olduğu ve bu alanlarda toplam kapasitenin 102 GW olduğu yönündeydi. Bu kapasitenin ise Hindistan’ın elektrik talebini 2022’ye kadar yüzde 8, 2032’ye kadar ise yüzde 5’ini karşılayabileceği öngörülüyordu.

Grubun çalışmasını Hintli makamlar ile paylaşmasının ardından Hindistan Yeni ve Yenilenebilir Enerji Bakanlığı ile kuruluş arasında ülkenin rüzgar enerjisi üretimi potansiyeli ile ilgili konularda işbirliği yapmak için mutabakat metni imzalandığı açıklandı.

Çalışmanın yazarlarından Ranjit Bharvirkar ise konu ile ilgili açıklamasında daha önceki bazı çalışmaların Çin’in rüzgar potansiyelinin resmi tahminlerden 10 kat daha fazla, ABD’nin ise yüzde 50 daha fazla olmak ile birlikte elektrik üretim potansiyelinin ise yüzde 400 fazla olduğunu gösterdiğini hatırlattı. Bharvirkar kapasite rakamlarının yükselmesinin ise rüzgar türbini teknolojisinde daha yüksek kule boyları ve verimlilik sağlayan teknolojilerin geliştirilmesi ile daha gelişmiş harita teknikleri kullanılması sayesinde olduğunu söyledi.

Çalışmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.