Tekfen yönetimi nükleer müteahhitliğinde ikilem içinde

Tekfen Yönetim Kurulu Başkanı nükleer santral projesinde yer alma konusunda karar veremediklerini söyledi

17 Kasım 2016

Türkiye’nin en büyük inşaat şirketlerinden olan Tekfen’in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, Akkuyu Nükleer Santrali projesinin müteahhitlik tarafına yönelik çok davet aldıklarını fakat ikilem içinde olduklarını söyledi.

Hürriyet Gazetesi’nden Neşe Karanfil’in haberine göre Murat Gigin Tekfen’in 60. kuruluş yıldönümü nedeni ile Bakü’de düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamada Tekfen’in Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı’nın (TEMA) kurucu üyesi olduğunu hatırlatırken, şunları kaydetti;

“Yeterince konunun her türlü detayına hakim olmadan kamuoyunda ciddi bir tartışma başlıyor. İyi midir kötü müdür gibi. Çok davet var. Çünkü nükleer müteahhitlik uzmanlığı Türkiye’de olmayan bir şey. Ama ona en yakın birkaç şirket var. İmalatıyla, mühendisliğiyle ve iş güvenliği ile baktığımızda Tekfen de onlardan bir tanesi. Yapılabilirliğinin ötesinde bizim tarttığımız şey itibarımıza ne katar ne götürür. Tabii ki çok büyük bir proje. Biz orada iş alırsak belki milyar dolarlık bir kısmın bir parçası olabiliriz. Ama bu orta ve uzun vadede korumak istediğimiz marka imajımıza ters mi düşer? İkilem bu” dedi.

Murat Gigin “Biz bu işin içinde olmalı mıyız” sorusunu kendi içlerinde sorduklarını da dile getirirken sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Bazı arkadaşlar (Birisi bu işi yapacak, uzmanlık bizde var, niye mesafeli duruyoruz) diyorlar. Bazı arkadaşlarımız da global ısınmanın etkileri, 40-50 yıl için düşünüyorsunuz bu iptal edilecek, nükleer atıklar nerede depolanacak, 50 yıl sonra Tekfen anılırken ‘bak bu projenin içinde Tekfen de vardı’ dedirtecek miyiz? Davet ederlerse ‘icabet eder miyiz’ konusunu tartışıyoruz. Karar vermiş değiliz” dedi.

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.