Tefirom Grup rüzgâr enerjisindeki gücünü artırıyor

Şirket Bakras-Şenbük RES projesinin kurulu gücünü 38 MW’a çıkarıyor

13 Aralık 2013

Tefirom Grup Bakras-Şenbük rüzgâr enerjisi santralinin üretim kapasitesini arttırıyor.

Şirketin halihazırda 15 MW kurulu güce sahip olan santralin kurulu gücünü 23 MW artırmak için Vestas Türkiye ile bir anlaşma imzaladığı bildirildi.

Vestas Türkiye’den konu ile ilgili yapılan açıklamada anlaşma kapsamında Bakras-Şenbük RES için 7 adet V112-3.3 MW rüzgâr türbini sağlanacağı bildirildi.

Bununla birlikte anlaşma türbin tedariği dışında sahada montajının devreye alımı, VestasOnline® Business SCADA sistemi ile on yıllık Etkin Üretim Yönetimi 4000 ( Active Output Management 4000 – AOM 4000 ) servis ve emreamadelik hizmetini de kapsıyor.

Vestas Türkiye’nin konu ile ilgili açıklamasındaki bilgilere göre kurulu gücü 38 MW’a çıkacak olan santralde yılda 120 GWs’den fazla elektrik üretimi sağlanabileceği öngörülürken, bu üretim sayesinde yıllık 55,000 tonun üzerinde karbondioksit salımından tasarruf sağlanacak.

Açıklamada Tefirom Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Öz’ün şu değerlendirmeleri yer aldı;

“Rüzgar enerjisi projelerinde bizimle aynı görüşe sahip tedarikçilerle çalışmak işin doğasında bulunuyor. Tefirom Grup gibi Vestas da inşaat, mühendislik, sözleşme ve proje yönetimi alanlarında edindiği tecrübe ile son teknolojileri birleştiriyor Vestas tarafından kurulmuş rüzgar santralimize ilk V112-3.3 MW türbinlerimizi ilave etmek için sabırsızlanıyoruz. Vestas ile süregelen işbirliğimize dayanarak, bu projenin de başarılı bir şekilde tamamlanacağına olan güvenimiz tamdır.”

Vestas Türkiye Genel Müdürü Olcayto Yiğit ise konu ile ilgili açıklamasında şunları kaydetti;
“Tefirom Grup’un şu ana kadar tüm rüzgar enerjisi projelerinde yer almak bizleri gururlandırıyor ve hem ürünlerimize hem de şirket yapımıza olan inancımızı güçlendiriyor. Müşterilerimizle, uzun vadeli talep ve ihtiyaçlarını karşılamak için işbirliği içerisinde çalışmaya devam edeceğiz.”