TEB 100 milyon Avroluk ikim finansmanı sağladı

Kaynağın 300 bin kişilik istihdam yaratacağı öngörülüyor

9 Mayıs 2024

Uluslararası Finans Kurumu (IFC) Türk Ekonomi Bankası’na (TEB) sermaye benzeri borç finansmanı niteliğindeki tahvil alımı yolu ile 100 milyon Avro tutarında yatırım yaptı.

TEB tarafından yapılan açıklamadaki bilgilere göre Basel-III uyumlu sermaye benzeri (Tier-II) tahvil ihracı, 10 yıl vadeli ve beşinci yılda geri çağırma opsiyonu ile gerçekleştirildi.

TEB sağladığı kaynağı Türkiye’de iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılmasına ve uyum sağlanmasına yönelik projelere, kadınlara ait işletmelere ve tarım işletmelerine odaklanacak şekilde, küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ’ler) kullandıracak.

Konu ile ilgili IFC tarafından yapılan açıklamada ise KOBİ’lerin Türkiye’deki istihdamın %73,5’ini sağlamasına karşın, banka kredilerinden yalnızca %27 oranında pay alabildiği, bu durumun da bu işletmelerin büyümesine olumsuz etkide bulunduğuna vurgu yapıldı.

Açıklamaya göre kuruluş tarafından TEB’e sağlanan bu kaynak Türkiye’de beş yıl içinde 300 binden fazla istihdam yaratılmasını sağlayacak.

IFC Türkiye’ye son 10 yılda 20 milyar dolar düzeyinde yatırım gerçekleştirmiş durumda. Nisan 2024 itibarıyla da kuruluşun Türkiye’deki aktif taahhütlerinin oluşturduğu portföy 5,2 milyar dolara yakın düzeyde bulunuyor.