TCDD 2035 için %75 emisyon azaltımı hedefliyor

TCDD hedef için elektrifikasyon ve yenilenebilir enerji yatırımlarını artıracak

8 Kasım 2021

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu TCDD’nin sera gazı emisyonlarını 2035 yılında 1990 yılına göre %75 oranında azaltmayı hedeflediğini açıkladı.

Bakan Karaismailoğlu 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şûrası’nda yaptığı konuşmada bu hedefe tren hatlarının elektrifikasyonunu artırarak ve yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimini artırarak ulaşılacağını söyledi.

Adil Karaismailoğlu’nın açıklamasında verdiği bilgilere göre TCDD şebekesinin yüzde 40’ına denk gelecek şekilde 4 bin 540 kilometre uzunluğundaki konvansiyonel tren hattı elektrikli hale getirilmiş durumda, tamamı elektrikli olan 1.213 kilometre uzunluğunda da yüksek hızlı tren hattı bulunuyor.

Bu rakamlar ile birlikte TCDD’nin konvansiyonel hatlarının %40’ı, toplam hattının da %45’i elektrikli hale gelmiş bulunuyor.

Yapımı ve projelendirme çalışmaları devam eden konvansiyonel hatlardaki elektrifikasyon projelerinin tamamlanmasıyla, 2023 yılı sonuna kadar da TCDD bünyesindeki mevcut konvansiyonel hatların yüzde 50’sinin elektrikli hale getirilmesi hedefleniyor.

Bakan Karaismailoğlu elektrikli hatların artması ile TCDD’nin elektrik tüketiminin de artacak olmasına dikkat çekerken, kurumun elektrik tüketiminin önemli oranda yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.

TCDD’nin yoğun tüketimli bina ve tesislerin kendi enerjisini güneş enerjisinden karşılamasına yönelik tespit ve fizibilite çalışmaları yürüttüğü bilgisini veren Bakan Karaismailoğlu aynı zamanda 2025’e kadar TCDD’nin tükettiği enerjinin yüzde 50’yi aşkın kısmının, güneş ve rüzgar başta olmak üzere, yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamanın hedeflendiğini de sözlerine ekledi.

Bakan Adil Karaismailoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü;

Enerji verimliliğini yükselterek Türkiye ekonomisine katkı sağlamayı, çevreye verilen zararları ve emisyonu azaltmayı amaçlıyoruz. Avrupa’yı 2050 yılında iklim-nötr ilk kıta haline getirmeyi hedefleyen Yeşil Mutabakat’a yönelik Ulusal Yeşil Mutabakat Eylem Planı’nı da yayınladık. Bütünleşik olarak tasarladığımız ulaşım ekosistemimizde, verimlilik esasında tüm modları birbirleriyle entegre hale getiriyoruz. Çok modlu ve dengeli bir ulaşım altyapısı için demir yollarında yatırım seferberliği başlattık. Kent içi raylı sistem hatlarına ilave olarak, yeni yüksek hızlı tren hatları inşa ediyor ve mevcut hatlarımızın yenileme çalışmalarını da sürdürüyoruz. Böylece hem verimliliği artırıyoruz hem de karbondioksit emisyonunu azaltarak çevreye daha duyarlı bir işletmeciliğe geçiyoruz. 2035 yılında demir yolundan kaynaklı emisyonları 1990 yılına göre en az yüzde 75 oranında azaltmayı hedefliyoruz.