TAV İlk Sürdürülebilirlik Raporunu Yayınladı

Şirket çevreye duyarlı çalışmaları ile aynı zamanda 4.7 trilyon gelir elde etti

25 Ocak 2012

Türkiye’nin 3 büyük havalimanını işleten, dünyada ise toplam 5 ülkede 11 havalimanının işletmesini sağlayan TAV ilk sürdürülebilirlik raporunu yayınladı.

TAV’ın sürdürülebilirlik raporunda yer alan verilere göre şirket 3 havalimanında gerçekleştirdiği cam plastik, kağıt ve metalden oluşan atık maddelerin geri dönüştürülmesini sağlayarak hem çevrenin korunmasına önemli katkı sağladı hem de önemli oranda gelir elde etti.

Rapordaki verilere göre şirket 2010 yılında 1.070 ton atığın, 2011’de ise 1.300 ton atığın geri dönüştürülmesini sağladı. Şirket bu sayede 2010 yılında 2.2 milyon TL’lik gelir elde ederken, 2011 yılında elde ettiği gelir ise 2.5 milyon TL’ye yükseldi.

Şirket aynı zamanda karbon ayak izi hesaplama, emisyon değerinin düşürülmesi, optimizasyon ve nötralizasyon olmak üzere 4 seviyeden oluşan ve 18 ülkeden 43 havalimanının katıldığı Avrupa Havalimanları Birliği Karbon Akreditasyon Programı’nda (ACI Europe) Türkiye’yi temsil ederken önemli aşama kaydetti. Şirket bu program ile karbondioksit salım miktarını 200 ton düşürmeyi başardı.

TAV bunlarla birlikte raporda benzer amaçlarla farklı projelerini de 2012 yılında devreye sokacağını bildiriyor. Rapordaki açıklamalara göre şirketin bazı terminallerinde güneş pillerini etkin kullanma, yağmur sularınının toplanarak tekrar kullanımı, izolasyon sağlayan boya türlerinin kullanımını artırarak ısıtma ve soğutmadan tasarruf sağlama gibi çevreye katkı sağlayacak projeleri bulunmakta.

* Şirketin çalışmasına buradan ulaşabilirsiniz