Taşınabilir güneş paneli üretiminde seri üretime geçilecek

Bakan Dönmez TEMSAN tarafından geliştirilen MOBİTEM’i inceledi

9 Eylül 2022

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Türkiye Elektromekanik Sanayi AŞ (TEMSAN) tarafından geliştirilen taşınabilir güneş paneli uygulaması MOBİTEM’i inceledi.

Bakan Dönmez, Ankara’nın Ayaş ilçesinde bir tarımsal alanda yaptığı incelemede şunları söyledi;

TEMSAN’a bu kapsamda çalışması için talimatımız oldu. Bu aracın 2,1 kilovat olan en küçük modeli küçük arazileri sulamak için yapıldı. 5 ve 15 kilovatlık diğer güçleri de üretebilen tesislere de şu anda çalışılıyor. En kısa sürede gerçekleşmiş olacak. Bu sayede kuru tarım yapılan yerlerde sulu tarıma geçiş için bir imkan ve fırsat sunulmuş olacak. Maliyetler çevreye zarar vermeden azalmış olacak.

TEMSAN’ın çok kısa sürede seri üretime geçeceğini ve ürünlerin satışının Tarım Kredi Kooperatifleri bayileri üzerinden gerçekleştirileceğini de söyleyen Dönmez, çiftçilerin bu ürünü Ziraat Bankası’nın sunduğu sıfır faizli krediden faydalanarak alabileceğini de hatırlattı.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez programında tarımsal sulama faaliyetlerinde geçtiğimiz yıl 14 milyar kilovat-saat (kWh), bu yılın ilk altı ayında ise 5 milyar kWh’lik tüketim gerçekleştiği bilgileri de paylaştı.

 


[1] Bakan Dönmez, çiftçiye temiz kaynaktan elektrik sağlayacak MOBİTEM’i inceledi