Tarımsal sulamada ilk kooperatif GES projesi tamamlanmak üzere

Proje gelecek ay devreye girebilecek

19 Nisan 2019

Türkiye’de bir tarımsal sulama kooperatifine ait ilk güneş enerjisi santrali projesinin Mayıs ayında devreye girebileceği bildirildi.

Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF) tarafından yapılan açıklamaya göre yatırım Afyonkarahisar’da, faaliyet gösteren ve yaklaşık bin üyesi olan S.S. Yeşilçiftlik Sulama Kooperatifi tarafından Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ve TurSEFF desteği ile hayata geçirilecek.

Açıklamaya göre 1 MW gücünde olacak yatırımın finansmanı için ise TurSEFF, İş Bankası ve projeye anahtar teslim kurulum hizmeti de sağlayan Dal Grup ortak çalışmasıyla Türkiye’de bu alanda ilk kez bir GES finansman modeli oluşturuldu.

Modelin Türkiye’deki birçok enerji kooperatifine örnek olabileceği vurgulanan açıklamada kooperatifin gerçekleştirdiği yatırım ile önemli bir ekonomik katkı sağladığının da altı çizildi.

8 yıldır faaliyet gösteren TurSEFF kapsamında şimdiye kadar yenilenebilir enerji ve kaynak verimliliği alanındaki 1.168 projeye toplamda 606 milyon Avro tutarında finansman sağlanmış durumda.

Bu projelerin hayata geçmesi ile de Türkiye’nin yenilenebilir enerji kurulu gücü 492 MW artması ile birlikte 910 bin otomobilin trafikten çekilmesine denk karbon emisyonu ile 795 bin hanenin yıllık elektrik tüketimine denk enerji tasarrufu sağlanmış durumda.