Suudiler İlk Güneş Enerjisi Santralini Kurdu, Sırada Üretim Var

Suudi Arabistan’ın ilk güneş enerjisi santralinin devreye girdiği açıklandı. Krallığın şimdiki hedefi ülkede güneş pili üretebilmek.

6 Ekim 2011

Suudi Arabistan’ın ilk güneş enerjisi santralinin devreye girdiği açıklandı.

Kızıldeniz üzerindeki Farasan Adasında inşa edilen santral 500 kW kurulu gücünde ve yıllık 864.000 kilovat-saat elektrik üretim kapasitesine sahip.

Suudi yetkililer Şubat 2010 da çalışmalarına başlanan santral ile elde edilecek enerji ile 28.000 varil mazota denk tasarruf sağlanacağını söylediler.

Yıllık enerji talebi ortalama yüzde 8 oranında artan Suudi Arabistan’da yetkililer 10 yıl içinde ülkenin kurulu enerji gücünü yüzde 50 oranında artırmayı planlıyor iken krallık bu artışta nükleer ve yenilenebilir enerjinin ön planda olmasını istiyorlar.

Bazı gözlemcilere göre ülke 2020 yılında enerji talebini yüzde 30 oranında güneş enerjisinden sağlayabilecek kurulu güneş enerjisine ulaşabilecek.

Bununla birlikte iki gün önce ülkenin petrol şirketi Aramco CEO’su Halid El-Falih, Japon ince filmli güneş paneli üreticisi Showa Shell Sekiyu ile 2-3 yıl içinde güneş pili üretimine başlayabileceklerini söyledi.