Suudi Arabistan’da yenilenebilir enerji vizyonlu veliaht kral dönemi başladı

Muhammed bin Salman ülkenin ekonomik dönüşüm programına yenilenebilir enerjiyi de almıştı

22 Haziran 2017

Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz el Suud’un, veliaht prensi olarak 31 yaşındaki oğlu Muhammed bin Salman’ı belirlediği bildirildi.

Şimdiye kadar halihazırda ülkenin İçişleri Bakanı olarak görev yapan 57 yaşındaki Muhammed bin Nayif’in bir sonraki kral olarak tahta geçmesi bekleniyordu.

Ülkenin Savunma Bakanlığı görevini üstlenen Muhammed bin Salman Başbakan Yardımcılığı görevini de üstlenecek.

Suudi Arabistan’ın enerji politikalarını yönetiminde rol alan, aynı zamanda ülkenin ekonomik reformalarından da sorumlu olan Muhammed bin Salman yönetiminde geçen yıl ‘’Suudi Arabistan Vizyon 2030’’ belgesi hazırlanmıştı.

Belgede 2030 yılında Suudi Arabistan’ın elektrik talebinin üçe katlanacağı bildirilirken, bu doğrultuda rüzgar ve güneş enerjisine dayalı 9,5 GW’lık kurulu güç hedefi getirilmişti.

Yönetim tarafından daha sonra yapılan açıklamalarda ise bu hedef için 2023 yılının belirlendiği bildirilmişti.

Bu yılın Şubat ayında ise ülkede 300 MW’lık güneş ve 400 MW’lık rüzgar enerjisi yatırımı için ihale düzenlemişti.

Suudi Arabistan Yenilenebilir Enerji Proje Geliştirme İdaresi tarafından Nisan ayında yapılan açıklamada ise güneş enerjisi projeleri için 27, rüzgar enerjisi projeleri için ise 24 firmanın ön değerlendirmeyi geçtiği açıklanmıştı.

Suudi yönetimi 2012 yılında da 2032 için fotovoltaik ve termal güneş enerjisi alanında 41 GW’lık hedef açıklamış fakat bu konuda herhangi bir gelişme olmamıştı.