Suudi Arabistan güneş yatırımlarına Mekke’den başlıyor

Suudi Krallığı büyük ölçekli güneş enerjisi yatırımlarına başlıyor

28 Eylül 2012

Halihazırda 3 MW civarında kurulu güneş enerjisi gücü bulunan fakat yakın zamanda güneş enerjisine yapacağı 109 milyar dolarlık yatırım ile 2032’de elektrik ihtiyacının üçte ikisini güneş enerjisinden karşılmayı hedeflediğini açıklayan Suudi Arabistan bu alanda ilk ciddi adımı Mekke’de atıyor.

Mekke Valisi Usama el-Bar ülkenin ilk büyük ölçekli güneş enerjisi santralinin Mekke’de kurulması için ihale düzenlediklerini belirtti.

Usama el-Bar 20 civarında teklifin geldiği ihalenin değerlendirme sürecinin devam ettiğini, 5 Ocak 2013’te açıklanacak kararın ardından beş yıl sürmesi planlanan projenin çalışmalarının başlayabileceğini bildirdi.

Mekke valisi açıklamasında 100 MW kurulu güce sahip olacak santral ile yılda 385 GWh elektrik üretiminin gerçekleşebileceğini öngördüklerini söyledi.

Devlet bütçesinin yüzde 86’sını petrol gelirlerinin oluşturduğu ülkedeki iç enerji talebinin her yıl yüzde 8 oranında yükselmesi ülkeyi alternatif yollar aramaya itiyor. Bu yıl içinde ülkedeki Kral Abdullah Üniversitesi, Atomik ve Yenilenebilir Enerji bölümünün danışma kurulu ülkenin 20 yıl içinde güneş enerjisinde 41 GW, nükleer enerjide 17 GW ve jeotermal enerji ile atıktan-elektrik üreten sistemlerinde 4 GW kurulu güce ulaşmasını önerdiği bir rapor yayınlamıştı.

Krallığın petrol bakanı ise geçen yıl yaptığı bir açıklamada Suudi Arabistan’ın güneş enerjisi ile dünya elektrik talebinin dört katını üretebilmesinin mümkün olduğunu, kendilerinin hedefinin ise ihraç ettikleri petrole denk şekilde güneş elektriği üretmek olduğunu ifade etmişti.