sutema.org yayına başladı

Proje ile su hakkında kapsamlı bir bilgi ve belge merkezi oluşturmak ve azalan kaynaklara dikkat çekmek hedefleniyor

28 Haziran 2016

Wilo Foundation ile TEMA Vakfı işbirliği ile Türkiye’nin azalan su kaynaklarına dikkat çekme amacı ile bir web sitesi hayata geçirildi.

Sitede suya dair merak edilenler, bilinmeyenler ve suyu korumanın basit yolları hakkında bilgiler yer alıyor.

sutema.org alan adında yayına başlayan infografik temelli sitede Mavi Gezegen, Kırılgan Dönü, Geleceğin Suyu, Büyük Resim ve Suyun Mirası başlıkları altında dünyadaki su döngüsü, suyun sektörlere göre kullanım alanları, evsel su tüketimi, deniz ekosistemlerinin önemi ve Türkiye’nin başlıca tarihi su yapıları gibi konularda bilgiler yer alıyor.

“Geleceğin Suyu” 

Sitedeki “Geleceğin Suyu”  başlıklı İnfografikte yer alan bilgilere göre dört kişilik bir aile bir yılda; musluğu açık bırakmadan 18 ton, diş fırçalarken ve tıraş olurken suyu kapatarak 48 ton, gereksiz yere sifon çekmeyerek 16 ton, sifon hacmini düşürmek için plastik bir şişe yerleştirerek 1-3 ton, daha kısa duş alarak 18 ton, düşük akımlı duş başlığı kullanarak 2-4 ton, bulaşıkları makinede yıkayarak 26-46 ton, çamaşır makinesini tam doluyken kullanarak 9 ton, su kaçaklarını engelleyerek 10 ton ve muslukları tamir ettirerek 1 ton su tasarrufu yapabiliyor.

“Suyun Mirası”

Bir başka infografikte ise antik dönemde inşa edilen barajlarla modern mimari ile yapılan barajlar karşılaştırılıyor. “Suyun Mirası” başlıklı infografikteki  inşa edilen barajların ortalama ömrünün 50 yıl olduğu hatırlatılırken, Alacahöyük’teki 3.500 yıllık Hitit Barajı’nın yöre halkı tarafından hâlâ kullanıldığı vurgulanıyor.

Ferhat ile Şirin efsanesiyle anılan 25 km uzunluğundaki Ferhat Su Kanalı’nın ise antik çağlarda Amasya kentine su getirmek amacıyla yapıldığı bilgisi veriliyor.

Sutema.org aynı zamanda Türkiye’de bu alanda hayata geçirilen ilk internet sitesi projesi olma özelliğini taşıyor.

“Yeşil Dalga” programı Açık Radyo’da devam ediyor

Sutema.org projesi kapsamında aynı zamanda 94.9 Açık Radyo’da her hafta Perşembe günü 11:00-11:30 saatleri arasında Yeşil Dalga programı yayınlanıyor.

TEMA Vakfı’nın faaliyet ve görüşleri ile yürütülen çalışmalara ağırlıklı yer veren, bilim insanları, STK temsilcileri, gönüllüleri konuk eden Yeşil Dalga programı, Wilo Foundation ve Wilo’nun sponsorluğunda gerçekleşiyor.

Sutema.org websitesinde“Yeşil Dalga” programının kayıtları da yer alıyor.