Sürdürülebilirlik İçin En Büyük Engel Fosil Yakıt Teşvikleri

Fatih Birol’a göre fosil yakıtlara sağlanan teşvikler enerji ve iklim değişiminde sürdürülebilirliği tehdit ediyor

31 Ocak 2012

Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti Fatih Birol’a göre sadece fosil yakıtlara sağlanan teşviklerin kesilmesi iklim değişikliğinin tehlikeli seviyeye gelmesinin engellenmesi için çok önemli işlev görebilecek kapasiteye sahip.

İngiliz The Guardian gazetesine konuşan Birol’a göre fosil yakıtlara sağlanan teşviklerin düşürülmesi 2015’ten itibaren yılda 750 milyon ton karbondioksit salımının engellenmesi sağlayabilir. Bu rakam iklim değişikliğinin tehlikeli boyutlara varması için azaltılması gereken karbon salım miktarın yarısı anlamına geliyor.

IEA’ya göre 2010 yılında 37 dünya devleti fosil yakıtların fiyatlarını düşük tutabilmek için 409 milyar dolarlık teşvik sağladı. Aynı yıl bu ülkeler tarafından yenilenebilir enerji teknolojileri için sağlanan teşvik miktarı ise 66 milyar dolar’da kaldı.

Fatih Birol’a göre fosil yakıtlar için 2010 yılında sağlanan teşviklerin yalnızca yüzde 8’i en fakir yüzde 20’lik nüfusa giderken, bu paraların okul hastane ve diğer kamu hizmetlerine harcanacak iken fosil yakıtların ucuz hale getirilmesi için harcanması ise bu toplumların iki kere cezalandırılması anlamına geliyor.

Fosil yakıtlara sağlanan teşviklerin aynı zamanda sağlıklı bir enerji ekonomisi oluşmasını engellediğini iddia eden IEA Baş Ekonomisti Birol, fosil yakıtlara doğrudan ve dolaylı yollar ile sağlanan bu teşviklerin dünyanın bir çok bölgesinde enerjinin belirgin şekilde düşük fiyatlandırılmasına neden olduğunu iddia ediyor. Birol’a göre bu durum ise yakıtların savurgan kullanımına neden olurken aynı zaman fiyat kararsızlığı ve yakıt kaçakçılığı gibi sorunlar doğmasına neden oluyor.

Ucuz fosil yakıtların diğer bir zararı’nın yenilenebilir enerjilerin rekabetçiliğini zayıflatıyor olması Fatih Birol’un diğer bir tespiti.

The Guardian’ın IEA verilerinden derlediği bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.