SunPower SolarWorld Americas’ı satın aldı

Fransız petrol devi Total ABD’nin en büyük kristalin güneş paneli üreticisi oldu

20 Nisan 2018

Fransız petrol devi Total ABD’nin en büyük kristalin güneş paneli üreticisi oldu

ABD’li güneş enerjisi şirketi SunPower, Alman Solarworld AG’nin ABD kolu olan SolarWorld Americas’ı satın aldığını açıkladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada anlaşmanın finansal boyutları paylaşılmadı. Devir işlemlerinin ise Alman ve ABD’li otoritelerden alınan izinler sonrasında birkaç ay içinde tamamlanabileceği bildirildi.

SunPower açıklamasında güneş enerjisi sektörünün öncülerinden SolarPower Americas’ın ABD’de güneş paneli üretiminde lider konumda olduğu ve 40 yıldan fazladır gerçekleştirdiği yüksek kaliteli güneş paneli üretimi ile ülkenin en itibarlı üreticilerden biri olduğu ifade edildi.

Açıklamaya göre SunPower satın alma işleminden sonra fabrikaya sermaye katkısı sunacak ve halihazırda Meksika ve Filipinler’deki fabrikalarında ürettiği P-Serisi panelleri burada üretmeye başlayacak.

SolarWorld markası ve üretimi devam edecek

Bununla birlikte SolarWorld Americas devir işlemlerinden sonra da kendi ismi ile faaliyetlerine devam edecek ve fabrikada SolarWorld markalı panel üretimi de sürecek.

Fransız petrol devi Total’in yüzde 66’lık hissesine sahip olan, kökeni 1985 yılına dayanan SunPower satın alma işleminden sonra kristalin güneş paneli alanında ABD’nin en yüksek kapasiteye sahip üreticisi oldu.

SolarWorld Americas’ın ABD’nin Oregon eyaletindeki fabrikası yıllık 430 MW’lık hücre ve 550 MW’lık panel üretim kapasitesine sahip.