Sungrow Türkiye Ülke Satış Müdürlüğüne atama yapıldı

Göreve Kemal Balaban atandı

1 Nisan 2021

İnvertör üreticisi Sungrow’ın Türkiye Ülke Satış Müdürlüğü görevine Kemal Balaban atandı.

Sungrow Türkiye tarafından yapılan açıklamaya göre Balaban Sungrow Türkiye Genel Müdürü Candaş Gültekin ile birlikte çalışacak.

1997 yılında Çin’de kurulan Sungrow, 2011 yılında Shenzen Borsası’nda işlem görmeye başlamıştı. Aralık 2020 itibarıyla şirketin solar invertör sevkiyatı 154 GW’a ulaşmıştı. Şirketin mevcut yıllık üretim kapasitesi ise 90 GW.

Wood Mackenzie tarafından geçtiğimiz yıl yayınlanan solar invertör pazarı çalışmasına göre 2019 yılında 126,735 MW büyüklüğe ulaşan küresel invertör pazarında Sungrow %13 oranında pazar payı ile ikinci sırada geliyordu.

Bununla birlikte şirket BloombergNEF tarafından yayınlanan PV Module & Inverter Bankability araştırmasında üst üste iki yıl boyunca “100% bankable” seçilen tek invertör üreticisi olmuştu.

Kemal Balaban kimdir?

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Makine Mühendisliği bölümünden mezun olan ve yüksek lisansını da aynı üniversitede mühendislik işletmeciliği alanında tamamlayan Kemal Balaban 8 yılı aşkın bir süredir Güneş Enerjisi sektöründe faaliyet göstermektedir. Geçmiş tecrübeleri arasında SIEMENS’in 2019 yılında bünyesine kattığı Alman Solar Invertör Üreticisi Kaco New Energy Satış Müdürlüğü ve HUAWEI Türkiye Solar PV departmanı Kıdemli Satış Müdürlüğü bulunmaktadır.