STFA Pakistan’da rüzgâr enerjisi yatırımı yapacak

STFA ile Pakistan hükümeti arasında 50 MW gücünde rüzgâr enerjisi santrali yatırımı anlaşması imzaladığı bildirildi

21 Eylül 2013

STFA Grubunun, Türkiye-Pakistan arasında kurulan yeni iş birliği stratejileri çerçevesinde Pakistan hükümeti ile enerji ve altyapı projeleri hayata geçirmek üzere anlaşmalar imzaladığı bildirildi.

STFA tarafından yapılan açıklamaya göre Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’in Türkiye ziyareti sırasında gerçekleştirilen ikili görüşmelerde ise STFA’nın enerji ve altyapı alanlarında yürüteceği projeler değerlendirildi.

Yapılan açıklamaya göre STFA Pakistan’da 50 MW kurulu gücünde olacak bir rüzgâr enerjisi santrali kurulumu sağlayacak iken ayrıca bir enerji nakil hattının inşasını da üstlenecek.

Açıklamada Pakistan’da rüzgâr enerjisine sağlanan teşviklerin Türkiye’ye göre yüzde 50 oranında daha yüksek olduğu bilgisi verilirken, rüzgar enerjisinin Pakistan’ın öne çıkan yenilenebilir enerji kaynağı konumunda olduğunun da altı çizildi.

STFA’nın konuyla ilgili açıklamasında STFA Grubu CEO’su Mehmet Ali Neyzi’nin şu değerlendirmesi paylaşıldı;

“Pakistan’da yeni hükümet Türkiye’ye çok yakın bir duruş sergiliyor. Enerji, müteahhitlik gibi alanlarda Türk firmaları için yeni fırsatlar doğdu. STFA olarak Pakistan’da 21 yıllık bir tecrübeye sahibiz. Geçmiş yıllarda Pakistan’da karayolu, liman, tünel inşaatları gerçekleştirdik. Bu yeni dönemde de hem inşaat hem de enerji alanında yatırımlar yapacağız. İmzaladığımız rüzgar santrali ve enerji nakil hattı anlaşmaları bu yatırımlarımızın başlangıcı oldu”