Steelart Ukrayna’daki GES projesinde yer alacak

240 MW’lık proje Ukrayna’nın en büyük güneş enerjisi santrali olacak

5 Temmuz 2018

Solar montaj sistemleri sektöründe faaliyet gösteren Steelart Çelik Yapı Yenilenebilir Enerji şirketi Ukrayna’da gerçekleşecek bir güneş enerjisi santrali projesinde yer alacak.

Şirket tarafından verilen bilgilere göre Ukrayna’nın Nikopol şehrinde hayata geçecek olan 240 MW gücündeki projenin konstrüksiyon imalatı ve saha montajı işleri Stellart tarafından gerçekleştirilecek.

Ukrayna’nın en büyük güneş enerjisi santrali projesi olacak yatırım ülkenin en büyük özel elektrik şirketi DTEK ile China Machinery Engineering Corporation (CMEC) ortak yatırımı ile hayata geçecek.

Bununla birlikte Steelart Genel Müdürü Muhammet Ali Tosun Yeşil Ekonomi’ye yaptığı açıklamada Steelart’ın halihazırda Ukrayna’da geliştirilme çalışmaları sürdürülen 1,5 GW’lık proje içinde anlaşma sağladıkları bilgisini verdi.

Konya merkezli şirket şimdiye kadar Türkiye ve yurt dışı ülkelerde toplamda 375 MW’lık güneş enerjisi santraline hizmet sağlamış durumda.

Güneş enerjisi için alık garantisi 15,5 avro-sent

Ukrayna’daki mevcut yasal düzenlemeler 2019 yılına kadar devreye girecek olan güneş enerjisi santrallerine 2030 yılına kadar kilovat-saat başına 15 avro-sentlik alım garantisi sağlıyor.

Ukrayna’nın elektrik üretiminde halihazırda rüzgar ve güneş enerjisinin payı yalnız yüzde 1’in altında bulunuyor.

Bununla birlikte ülke yönetimi yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik tüketimindeki payını 2020 yılında yüzde 10, 2035 yılında ise yüzde 25 seviyesine çıkarmayı hedefliyor.