Statkraft Türkiye’deki Üçüncü HES Projesine Başladı

Avrupa’nın en büyük yenilenebilir enerji şirketi Türkiye’deki yatırımlarını artırıyor

9 Ocak 2012

Avrupa’nın en büyük yenilenebilir enerji şirketi Norveçli enerji devi Statkraft, Türkiye’deki üçüncü hidroelektrik santrali olan Çorum Kargı-Kızılırmak HES’in temelini Maksutlu köyünde attı. Temel atma törenine olumsuz hava şartları nedeni Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız katılamadı. Norveç Başbakanı ile Bakan Yıldız, törene canlı bağlantı ile katıldı.

Ankara’dan törene canlı olarak bağlanan Taner Yıldız, Norveç ile yapılan yatırımlardan memnun olduklarını söyledi. Olumsuz hava şartları nedeni ile temel atma programına katılamadığını ancak gönlünün Kargı’da olduğunu aktaran Yıldız, “Norveç ile işbirliği içerisinde yaptığımız büyük bir projedir. Ülkemizin büyüdüğünü her alanda görebiliyoruz. Hükümetimiz aracılığıyla yapılan yatırımlarla Türkiye’de enerji tüketimi iki katına çıktı. Buna bağlı olarak enerji üretimi de iki katına çıktı. Biz bütün yönlerimizle büyümeye devam edeceğiz. Türkiye güven veren bir ülke haline geldi. Norveç ile ortak paydalarımız olduğunu düşünüyorum. Biz bu büyük şirketlerin aracılığı ile ortak yatırımlarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Statkraft AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Svein Aser de şunları söyledi: “Dünyanın en büyük yenilenebilir enerji şirketlerinin arasında yer alan Avrupa’nın ise en büyük yenilenebilir şirketi olan Statkraft olarak Türkiye’de hidroelektrik alanındaki gelişme ve potansiyele paralel olarak bizde önde gelen üreticilerden biri olabilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” diye konuştu.