Statkraft 170 MW’lık GES projesi için alım anlaşması imzaladı

İspanya’da hayata geçecek proje herhangi bir teşvikten yararlanmayacak

11 Nisan 2018

Norveçli enerji devi Statkraft, Alman yenilenebilir enerji yatırımcısı BayWa r.e. ile İspanya’da devreye alınacak bir güneş enerjisi santrali projesi için 15 yıllık elektrik alım anlaşması imzaladı.

Şirketler tarafından yapılan açıklamaya göre İspanya’nın Seville kenti yakınlarında inşa edilecek ve 170 MW’lık kurulu güce sahip olacak santral herhangi bir devlet teşviğinden de yararlanmayacak.

Halihazırda inşa çalışmaları başlamış olan Don Rodrigo GES projesinin yıl sonunda devreye girmesi bekleniyor.

Bununla birlikte her iki şirketin de açıklamasında anlaşmanın finansal ayrıntıları konusunda bilgi verilmedi.

Yaklaşık 190 futbol sahası büyüklüğünde olacak 265 hektarlık alanı kaplayacak olan projede yıllık 300 Gigavat-saat elektrik üretilmesi bekleniyor.

İberya’da teşviksiz güneş enerjisi gücü artıyor

İspanya’nın güneş enerjisi alanındaki ilk elektrik alım anlaşması geçtiğimiz yılın Aralık ayında İngiltere merkezli Foresight şirketi Energya-VM arasında, 10 MW’lık bir poje için imzalanmıştı.

Geçtiğimiz ay ise İspanyol elektrik tedarikçisi Audax, İspanyol yenilenebilir enerji yatırımcısı Cox ile 660 MW’lık güneş enerjisi projesi için 20 yıllık alım anlaşması imzalamıştı.

Cox tarafından yapılan açıklamaya göre 660 MW’lık gücün 495 MW’lık bölümü İspanya’da, 165 MW’lık bölümü ise Portekiz’de inşa edilecek. Tüm projelerin ise 2020 yılında devreye girmesi planlanıyor

Portekiz’de teşviksiz güç 765 MW

Bununla birlikte Portekiz’de 2017 sonu itibari ile herhangi bir devlet teşviğinden yararlanmayan 765 MW gücünde güneş enerjisi santrali elektrik üretimi gerçekleştirmekte.