Statkraft 1.000 MW’lık rüzgar yatırımına başladı

Norveçli kamu enerji şirketi ülkesinde 1.000 MW gücünde olacak bir rüzgar enerjisi projesine başladığını açıkladı.

24 Şubat 2016

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre 1,1 milyar avroluk yatırım ile 6 rüzgar enerjisi tarlasından oluşacak proje Avrupa’da karasal rüzgar enerjisi alanında şimdiye kadar geliştirilmiş en büyük proje olacak.

Proje ortak girişim şirketi Fosen Vind DA mülkiyetinde olacak iken, Statkraft’ın bu şirket yüzde 52,1 hisse sahibi olacak. Şirketin diğer ortakları TrønderEnergi ile ortakları Credit Suisse Energy Infrastructure Partners ve İsveçli elektrik dağıtım şirketi BKW olan Nordic Wind Power DA olacak.

İnşa çalışmalarına 2016’nın ikinci çeyreğinde başlanacak olan santrallerin 2020 yılında tamamen devreye alınması bekleniyor.

Projede kullanılacak türbinler Vestas tarafından sağlanacak iken ilk türbinlerin tedariği 2018’de gerçekleştirilecek.

Statkraft, bu projenin selefi olan Fosen-Snillfjord projesini düşük alım fiyatları nedeni ile ekonomik olarak gerçekleştirilebilir olmayacağını gerekçe göstererek geçen yılın Haziran ayında iptal etmişti.

Şirketin açıklamasına göre bu nedenle projedeki bazı noktalar yeniden değerlendirildi ve bazı değişiklikler yapıldı.

Bunlardan biri de projede kullanılacak olan türbinler için gerçekleştirildi. İlk projede Vestas’ın 3,45 MW güce ulaşabilecek V117 3.3MW türbinlerinin kullanılması planlanıyordu. Bu projede ise gücü 3,6 MW çıkabilecek şekilde verimliliği artırılmış olan 248 adet V117-3.45 MW ve 30 adet V112-3.45 MW modelli rüzgar türbini kullanılacak.

Norveç’in hali hazırda rüzgar enerjisinde kurulu gücü 900 MW düzeyinde bulunuyor.

Fosen projesi Avrupa’da şimdiye kadar geliştirilen en büyük karasal rüzgar enerjisi projesi olma ünvanına da sahip oldu.

Proje tam kapasite ile devreye girdiği zaman Norveç’teki 170 bin konutun elektrik talebine denk olacak şekilde yıllık 3,4 Teravat-saat elektrik üretimi gerçekleştirebilecek.