Starbucks Güney Kore’de tek kullanımlık bardak kullanımını sonlandıracak

Şirket 2025’e kadar kademeli olarak tüm şubelerinde tek kullanımlık bardakları kaldıracak

9 Nisan 2021

Dünyanın en büyük kahve zinciri Starbucks Güney Kore’deki şubelerinde 2025 yılında tek kullanımlık plastik bardak kullanımına son vereceğini açıkladı.[1]

Açıklamada bu hedef doğrultusunda Haziran ayından itibaren ülkedeki bazı Starbucks şubelerinde bardak değişim programı başlayacak ve müşteriler içeceklerini tekrar kullanılabilir bardaklarda depozito karşılığı ile satın alabilecek ve bu ücret bardaklarını geri getirdiklerinde kendilerine iade edilecek.

Bu uygulama dört yıl içinde Güney Kore’deki tüm şubelere yaygınlaştırılacak ve Starbucks 2025 yılından itibaren ülkede tek kullanımlık bardak ile içecek satmayacak.

Şirketin aldığı bu karar ülke yönetiminin plastik kirliliği ile mücadelesi ile de paralellik gösteriyor.

Güney Kore Çevre Bakanlığı, geçtiğimiz yıl plastik kirliliği ile mücadele için 2025 yılında ülkenin plastik atıkların beşte bir oranında azaltma hedefi getirmişti.

Bakanlık 2018 yılında lokantalarda tek kullanımlık plastik bardak kullanımını, geçtiğimiz yılın Ağustos ayında da kafelerde içeceklerini kafelerin içinde içen müşterilere tek kullanımlık bardak verilmesini yasaklamıştı.

Bakanlık yine geçtiğimiz yıl geri dönüşümü yaygınlaştırmak için kahve zincirleri ve fast food lokantaları için tek kullanımlık bardaklar için depozito alma uygulaması getirmişti.

Dünyada her yıl 600 milyardan fazla, yalnızca Starbucks müşterileri tarafından da 4 milyardan fazla tek kullanımlık bardak tüketiliyor.

Kişi başı yıllık kahve tüketiminde ABD ve Çin ilk sırada iken ve dünya ortalaması 132 fincan iken bu rakam Güney Kore’de 353.

Starbucks 2020 yılında Güney Kore’de 1,92 trilyon won (1,7 milyar ABD Doları) gelir elde etmişti.

 


[1] Starbucks Korea Announces Bold Aspirations Toward People & Planet Positive Future