Standard Chartered da kömür finansmanını durduracak

Banka hiçbir yeni kömürlü termik projesine finansman sağlamayacak

26 Eylül 2018

Dünyanın en büyük finans kuruluşlarından Standard Chartered yeni kömürlü termik santral yatırımlarına finansman sağlamayacağını açıkladı.

Kuruluşun internet sitesinde doğrudan Yönetim Kurulu Başkanı José Viñals tarafından yazılı ve görüntülü olarak yapılan açıklamada kararın bankanın hissedarları, çalışanları, müşterileri, sivil toplum örgütleri ve ülke yönetimlerine, yani tüm paydaşlarına danışılarak alındığı bildirildi.

Açıklamada politika değişikliğinin iklim değişikliği ile mücadele çalışmalarına destek için yapıldığı vurgulanırken, halihazırda yılda 9 milyar ton düzeyinde olan kömür tüketiminin dünyanın geleceği için kabul edilemeyeceği bildirildi.

Açıklamada bankanın Paris İklim Anlaşması sürecinde taahhüt ettiği temiz enerji yatırımları için 2020 yılına kadar 4 milyar dolarlık finansman sağlama taahhüdünün yarısının şimdiden karşılandığı bilgisi de verildi.

Son 8 yılda 1,8 milyar dolarlık finansman

Bununla birlikte açıklamada bankanın halihazırda finansman sağladığı kömürlü termik santral projelerine yönelik taahhütleri ise sürdüreceği bildirildi.

Market Forces verilerine göre halihazırda 7 ülkede 14 ayrı kömürlü termik santral projesine destek veren Standard Chartered 2010 yılından beri kömürlü termik santraller için 1,8 milyar dolarlık finansman sağlamış durumda.

Bu finansmanın 820 milyon dolarlık bölümü de doğrudan 10,6 GW gücündeki yeni kömürlü termik santral projesi için sağlandı.