SPK yeşil binalar için değerleme sertifikası getiriyor

SPK Başkanı çevreyi mahvedenlere sermaye bulmaya yardımcı olan bir kuruluşun başkanı olmaktan dolayı sorumluluk hissettiğini söyledi

24 Şubat 2012

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray yeşil binalara destek olmak amacıyla yeni bir düzenleme ile gayrimenkul değerleme uzmanlığına ek olarak, yeşil binalara da değerleme sertifikası getireceklerini açıkladı.

Akgiray Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmasında ayrıca çevreyi mahvedenlere sermaye bulmalarına yardımcı olan bir çok kuruluştan birinin başkanı olarak, çevre konusunda sorumluluk hissettiğini ifade etti.

Türkiye’nin enerji kaynaklarının yetersiz olduğunu ve ithal zorunluluğu altında bulunduğuna vurgu yapan SPK Başkanı Türkiye’nin hem insani hemde ekonomik bir yaklaşım olarak enerji fazlası olan ülkelere göre daha fazla duyarlılık göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

Akgiray bu kapsamda yeşil binaların daha az enerji harcayan, çevreye daha az zarar veren yapılanmalar olduğunu, dolayısı ile yeşil binaların enerji maliyetini düşürdüğünden yeşil olmayan binalardan daha değerli olması gerektiğini ifade etti. Bu değerin ortaya sermaye piyasasındaki fiyatlama mekanizmasının ortaya koyması gerekliliğini ifade eden Akgiray sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Birkaç gündür düşünüyorduk ve arkadaşlarımızla istişare ederek şöyle bir karar aldık. Bunu da önümüzdeki kısa vadede yürürlüğe koymak istiyoruz. SPK, değerleme uzmanlığı lisansı da veren bir kuruluş. Fakat herhangi bir gayrimenkulle, çevre dostu yeşil binanın değerlemesi arasında biraz yaklaşım farkı olması gerekir. Dolayısıyla önümüzdeki haftalarda, aylarda yeni bir düzenlemeyle bir katkımız olsun diye bu büyük insani çabaya, yeşil bina değerleme, gayrimenkul değerleme uzmanlığına bir ek getirip, iki seviyeli değerleme sertifikası verme mantığını getirmek istiyoruz. Bu eğer, layıkıyla becerilebilirse yeşil bina üretmek, o konuda fazla duyarlılığı olmayan tüccarlar için bile karlı bir iş olacak. Bu da bir sonuç. Bunu da kısmı bir müjde olarak söylemek istiyorum.”