Son beş yıldaki yenilenebilir ve verimlilik yatırım miktarı 17 milyar doları aştı

Gelecek 10 yılda 11 milyar dolarlık enerji verimliliği yatırımı yapılacak

10 Ekim 2019

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez son beş yıl içinde yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projeleri için yapılan yatırım tutarının 17 milyar doları aştığı bilgisini verdi.

Bakan Dönmez 10. İstanbul Finans Zirvesi‘nde canlı olarak bağlanarak yaptığı açıklamada Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim kapasitesinin son beş yıl içinde gerçekleşen 16,3 milyar dolarlık yatırım ile 16.653 MW arttığını söyledi.

Bakan Dönmez’in verdiği bilgilere göre toplam yatırım içinde güneş enerjisinin payı 4,8 milyar dolar, rüzgar enerjisinin 4,3 milyar dolar, akarsu ve barajlı hidroelektrik santrali yatırımlarının yaklaşık 6 milyar dolar, jeotermal enerji yatırımlarının 1 milyar dolar, biyokütle yatırımlarının payı ise 430 milyon dolar oldu.

Enerji verimliliği alanında ise 2017 yılında 837 milyon dolar, 2018 yılında ise 518 milyon dolar yatırım yapıldı.

Enerji verimliliğinde Türkiye’nin potansiyelini ortaya çıkarmak istediklerini ve gelecek 10 yılda enerji verimliliği için 11 milyar dolar yatırım öngörüldüğünü de kaydeden Bakan Dönmez sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“2033 yılına geldiğimizde elde edeceğimiz tasarruf miktarı 30 milyar dolara ulaşmış olacak. Yani 1’e 3 kazanacağımız, getirisi oldukça yüksek bir alan. Burada küçük tüketicilere ve sanayi kuruluşlarına uygun maliyetli kredi sağlanması konusunda daha önce BDDK ve bankalarla görüşmelerimiz oldu. Belli bir mesafe aldık ancak daha almamız gereken yol var.”