Solimpeks’ten Güneş Enerjisi’nde Önemli Uygulama

Antalya’da hayata geçirilen bir proje ile bir villanın tüm elektrik ve sıcak su ihtiyacı tek bir sistemden karşılanabiliyor

26 Kasım 2009

Güneş enerjisi alanında faaliyet gösteren Konya merkezli Solimpeks’in Türkiye’de ilk defa olmak üzere “Volther” adı ile üretilen PV-T hibrit kollektörünü Antalya, Kumluca’da ki bir villa için uygulamaya geçirdiği belirtildi.

Firma’dan yapılan açıklamada bu sayede villanın elektrik ve sıcak su ihtiyacının tamamının “Volther Hibrit Kollektör” ile karşılandığı, firma tarafından üretilen bu ürünün aynı güneş paneli ile hem sıcak su hem de elektrik ihtiyacını karşılamaya olanak sağladığı ifade edildi.

Açıklama’da bu teknoloji sayesinde standard fotovoltaik sistemlerdeki ısınma sonucu verimde oluşan düşüşün önüne hibrit sistem sayesinde aşırı ısının suya taransferi yolu ile fotovoltaik hücrelerinin soğutulması sağlanırken yan ürün olarak da havuz ya da ev kullanımı için sıcak su elde ediliyor. Bu sayede standart fotovoltaik sistemlere göre PV-T hibrit sistemde verimlilik %40 oranında artırılabiliyor. Şimdiye kadar Almanya, İspanya ve İngiltere’deki farklı projelerde uygulamaya geçirilerek olumlu sonuç alınan sistem Antalya,Kumluca’daki villada hayata geçirilen proje ile Türkiye’de ilk defa uygulanmış oldu.

Solimpeks Solar Enerji Sistemleri A.Ş. 2001’den beri yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet gösteriyor. Firma 15 ayrı kalite üretim sertifikasına sahip ve 55 ülkeye ihracat yapan bir kuruluş. Solimpeks A.Ş.’nin grup şirketleri olan Seiso Mühendislik ve Soliren Montaj sistemleri bugüne kadar ABD’den Yeni Zelanda’ya kadar bir çok önemli proje’ye imza atmış, en son ABD ordusu Teksas Üssü’nün havus ısıtma sistemini ve güneş enerji sektörünün en gelişmiş olduğu ülkelerden İspanya’nın Mollarca şehrinde 3 MW’lık fotovoltaik santrali kurulumu tamamlamış olan yüzde yüz Türk sermayeli bir şirket.