SolarCity verimlilikte yüzde 22,04’e ulaştığını açıkladı

Şirket batı yarımküredeki en yüksek verimlilik değerine sahip modül üretimini gerçekleştireceğini iddia ediyor

14 Ekim 2015

Amerikalı güneş elektriği şirketi SolarCity yüzde 22,04 oranında verimliliğe sahip güneş elektriği modülü geliştirdiğini açıkladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada bu oranın Renewable Energy Test Center adlı bağımsız kuruluş tarafından onaylandığı ve ürünlerin batı yarımkürede üretilecek en yüksek verimliliğe sahip modüller olacağı ifade edildi.

SolarCity yeni modüllerinin üretimine bu ay 100 MW’lık kapasiteye sahip pilot fabrikasında başlayacak iken, bu faaliyeti daha sonra New York’ta geçen yıl kurduğu 1 GW’lık kapasiteli fabrikaya taşıyacak. Fabrika 2017 yılında tam kapasiteye ulaştığı zaman ise SolarCity günde 9 ila 10 bin arasında panel üretimi gerçekleştirebilecek.

Güneş elektriği sistemleri kiralaması alanında faaliyet gösteren SolarCity bu alanda ABD’de en büyük pazar payına sahip.

Araştırma kuruluşu GTM Research tarafından yakın zaman önce yayınlanan bir çalışmaya göre şirket ABD solar kiralama pazarında yüzde 34’lük paya sahip bulunuyor. SolarCity’nin en yakın rakibi Vivint Solar bu pazarda yüzde 12’lik paya sahip iken üçüncü sıradaki Sunrun’un pazar payı ise yüzde 3.

Bununla birlikte Japon elektronik şirketi Panasonic SolarCity’den bir hafta sonra yüzde 22,5 oranında verimliliğe sahip panel ürettiğini duyurdu.