Solar İstanbul’un basın tanıtım toplantısı gerçekleşti

Etkinlik 11-13 Mart 2019 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi gerçekleştirilecek

29 Ekim 2019

TG Expo Uluslararası Fuarcılık ve Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) işbirliği ile 11-13 Mart 2020 tarihlerinde ilk defa düzenlenecek olan Solar İstanbul Güneş Enerjisi, Enerji Depolama, Elektrikli Ulaşım ve Dijitalleşme Fuarı ve Konferansı‘nın basın tanıtım toplantısı 22 Ekim 2019 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Ev sahipliğini TG Expo Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Akyıldız ile GENSED Başkanı Halil Demirdağ yaptığı toplantıda GENSED Başkan Yardımcısı Tolga Özdemir, GÜNDER Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Gazioğlu Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği GÜYAD Yönetim Kurulu Üyesi Erinç Kısa da Solar İstanbul çalışması ve sektöre yönelik görüşlerini paylaştı.

Gönül Akyıldız toplantıda yaptığı konuşmada TG Expo olarak halihazırda dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen 8 ayrı uluslararası enerji etkinliğinde imzaları bulunduğu bilgisini verirken, Solar İstanbul ile Türkiye’de enerji alanında gerçekleştirecekleri ilk etkinliğin güneş enerjisi alanında olacak olmasına dikkat çekti.

Akyıldız bu çalışmayı özellikle iklim krizinin güneş ve rüzgar gibi enerjisi gibi yenilenebilir kaynaklardan enerji üretilmesinde yerli teknoloji üretimine daha fazla odaklanılmasının zorunlu kıldığı bir dönemde gerçekleştirecek olmalarının da kendileri için ayrıca önemli olduğuna vurgu yaptı.

GENSED Başkanı Halil Demirdağ da konuşmasında Türkiye güneş enerjisi sektöründeki şirketlerin bu alanda iş yapmayı ve mühendisliği öğrendiğini, bugün de dünyanın birçok ülkesindeki projelerde yer almaya başladıklarını, hatta bu projelerde kullandıkları elektrik kablosundan beton köşklere kadar birçok ekipmanı Türkiye’den götürmeye başlayabildiklerine dikkat çekti.

Türkiye güneş enerjisi sektörünün bu özelliği ile diğer enerji sektörlerinden farklı bir noktada olduğuna vurgu yapan GENSED Başkanı sektördeki bu ilerlemelere yakışan bir organizasyon istedikleri için TG Expo ile işbirliği geliştirdiklerini, diğer sektör dernekleri başkanlarının da desteğini aldıklarını ve İstanbul’un merkezinde, İstanbul’a yakışan nezih bir ortamda Solar İstanbul’u gerçekleştirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Konar Enerji CEO’su ve GENSED Başkan Yardımcısı Tolga Özdemir de enerji depolama gibi hızla gelişen yeni teknolojilere ve Solar İstanbul’u gerçekleştirmedeki stratejik amaçlarına vurgu yaparak şunları kaydetti;

“Güneş enerjisinden doğan yeni teknolojilerle daha çok insanı tanıştırmak istiyoruz. Bugün güneş enerjisi diyoruz, yarın batarya teknolojilerinde çok daha iyi teknolojiler keşfedeceğiz. Mikro şebekeler gelişecek. TG Expo ile düzenlemeye karar verdiğimiz bu fuarın aslında amacı bu ekosistemdeki son teknolojileri duyurmak, ülkemizin sahip olduğu potansiyeli yurtdışına, yurtdışındaki deneyimleri ülkemize transfer etmek. Özellikle konferans programının içeriği, Avrupa’dan ve bazı yeni pazarlardan gelen temsilciler ile birlikte profesyonel altyapı ve tartışma teknikleri ile hazırlanacak olan konulardan oluşacak. Bu anlamda ziyaretçiler ve katılımcılar birebir fuarı deneyimlediklerinde etkisini ve fuarın nihai hedefini daha iyi anlama fırsatı yakalayacaktır.”

GÜYAD Yönetim Kurulu Üyesi Erinç Kısa da toplantıda yaptığı konuşmada GÜYAD olarak kendisini ispatlamış bir mekanizma olan YEKDEM’in devam etmesi gerektiğine inandıklarını ve 31 Aralık 2020 tarihine kadar işletmeye giremeyecek yatırımların atıl kalmaması ve istihdam yaratabilmesi amacı ile süre uzatımı sağlanması gerektiğini ifade etti.

200’den fazla firma, 7 binden fazla etkin katılımcı bekleniyor

Toplantıda verilen bilgilere göre İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek fuara 200’den fazla yerli-yabancı firmanın katılım göstermesi ve 7 binden fazla etkin katılımcının yer alması bekleniyor.

Yabancı firma katılımları ise başta Orta Asya, Afrika ve Ortadoğu bölgeleri ile birlikte Almanya, Fransa, Amerika ve Çin gibi ülkelerden gerçekleşecek.

Hedef ülkelerden alım heyetlerinin de katılım göstereceği Solar İstanbul’da katılımcıların network geliştirmeleri ve iş geliştirmelerine destek olmak üzere özel B2B platformları da yer alacak.

Mart ayına kadar olan dönemde ise organizasyon kapsamında Adana, Kayseri, İzmir, Konya, Bursa ve Antalya’da basın ve sektör temsilcileri ile bir araya gelinerek gerçekleştirilecek roadshow etkinlikleri ile de bu alanda yapılabilecekler konusunda görüşmeler gerçekleştirilecek.