Solar Impulse Havai’ye indi

Güneş enerjisi ile çalışan uçak 118 saatte 7.212 km’lik yol kat etti.

6 Temmuz 2015

Solar Impulse-2 Japonya’dan Havai’ye doğru olan ve 28 Haziran 2015 günü başlayan uçuşunu 3 Temmuz 2015 günü tamamladı.

Tamamen güneş enerjisi ile çalışan uçak 7.212 km’lik yolu toplam 118 saatte  katederken, uçağı kullanan pilot André Borschberg  dünya uçuş tarihinde tek bir pilot ile bir seferde gerçekleştirilen en uzun uçuş rekorunu da kırmış oldu. Bundan bir önceki rekor 2006 yılında gerçekleştirdiği 76 saatlik uçuş ile ABD’li Steve Fossett’e aitti.

Solar Impulse 9 Mart 2015 tarihinde Abu Dabi’den başlayan seferinde toplam 8 ayakta 17 bin kilometreye yakın yol kat etti.

Solar Impulse yolculuğunun devamı olarak bir ay içinde ilk olarak  ABD’nin Arizona eyaletindeki Phoneix şehrine hareket edecek. Uçağın Arizona’dan sonraki durağı hava koşullarına bağlı olarak belirlenecek Orta Amerika bölgesinde bir şehir olacak iken, ABD ayağındaki son durağı ise New York olacak.

Projenin önündeki en uzun ve zorlu etap ise New York’tan hava koşullarına bağlı olarak Avrupa’ya ya da Afrika’ya yapılacak olan Atlantik Okyanusu’nu geçme denemesi olacak.  Bu uçuşu projedeki iki pilot; Bertrand Piccard ve André Borschberg beraber gerçekleştirilecek.

Solar Impulse buradan sonra ise başlangıç noktası olan Abu Dabi’ye doğru tekrar havalanacak. Pilotlar 35 bin kilometrelik yolculuğun Ağustos ayı sonunda veya Eylül ayı başında tamamlanabileceğini öngörüyorlar.