‘’Sokak toplayıcılarını Sıfır Atık sistemine entegre edeceğiz’’

Mehmet Emin Birpınar: Sıfır Atık yönetmeliğinin en kısa sürede çıkacağını söyledi

1 Mart 2019

24-28 Şubat 2019 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilen “2019 Atık Yönetimi Zirvesi” tamamlandı.

Zirvenin kapanış konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, zirveye üniversite, özel sektör, kamu kurum kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarından yaklaşık 800 kişinin katılım sağladığını, zirve boyunca da 27 oturum başlığı altında 102 sunum gerçekleştirildiğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak atık yönetimine yeni bir yaklaşımla baktıklarını kaydeden Birpınar sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Bu yeni yaklaşım bütüncül bir özellik gösteriyor. Diğer bakanlıklarla da koordinasyonu güçlendiriyoruz. Üniversite ve özel sektörün işbirliğiyle giderek artan sayıda proje yapıyoruz. Atık yönetiminde daha başarılı olmak için önümüzdeki süreçte sahaya daha çok ineceğiz ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan ve 2023 yılına kadar bütün Türkiye’ye yayılması hedeflenen Sıfır Atık projesinin 13 bin 375’in üzerinde kamu kurum ve kuruluş binasında hayata geçirdiklerini anımsatan Bakan Yardımcısı Birpınar, Sıfır Atık Yönetmeliğini en kısa sürede çıkartacaklarını ifade etti.

Sıfır Atık Yönetmeliği ile sistemin kurulması ve geliştirilmesinin sağlanması için Sıfır Atık Müşaviri kavramını getireceklerini de sözlerine ekleyen Bakan Yardımcısı Birpınar konuşmasını şöyle sonlandırdı;

“Sıfır atık sisteminin iyi işlemesi için sokak toplayıcılarının sisteme entegre edeceğiz. Sıfır atık sistemiyle sanayicimize temiz ve nitelikli kaynak sağlayarak atık ithalatını ve cari açığı azaltacağız. Atık ithal eden değil, ihraç eden ülke haline geleceğiz”