Smart Energy üretim kalitesini ve çeşitliğini artırıyor

”Güneş enerjisi santralini oluşturan ekipmanlarının %75’i Türkiye’de üretilebiliyor”

19 Nisan 2019

Güneş enerjisi şirketi Smart Energy üretim kalitesini ve çeşitliliğini artıracak yatırım ve çalışmaları hayata geçirdiğini açıkladı.

Şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada Smart Energy’nin Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrikasındaki yeni üretim hatlarında hücre verimliliği artışına yönelik MBB (Multi BusBar) stringer entegrasyonu gerçekleştirdiği bidirildi.

Açıklamada Smart Energy’nin güneş enerjisi sektörünün gelişen ihtiyaçları doğrultusunda Cam-Cam ve backsheetli panel üretiminin yanı sıra, daha yüksek kalite ve verimliliğe sahip olan PERC, Half-Cut Cell ve Bifacial gibi yeni teknolojileri üretecek kapasiteye kavuştuğu bilgisi de verilirken, şirketin hücre üretimini de Türkiye’de yapmayı başararak, dikey entegrasyonunu tamamlamış bir firma olarak yola devam etmeyi hedeflediğinin de altı çizildi.

Smart Energy Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, açıklamadaki değerlendirmesinde şunları kaydetti;

“Şu anda ülke olarak bir güneş enerjisi santralini meydana getiren ekipmanın yüzde 75’ini ülkemizde üretebilecek noktaya ulaştık. Panelde ise bu oran yüzde 50’yi buluyor. Türkiye, artık santrallerde kullanılan çelik konstrüksiyon, kablo ve trafo gibi bileşenleri üretip ihraç edebilen bir ülke. Hücrenin de ülkemizde üretilmeye başlanmasıyla bu oran daha da artacaktır. Türkiye bunu başaracak güce sahip.

Artık Türkiye’de güneş enerjisi çok daha fazla konuşuluyor, bu sevindirici. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, her yıl 1.000 MW, 10 yılda ise toplam 10 bin MW’lık kurulu güç hedefini ortaya koydu. Sektör, gerek altyapısı gerek deneyimi ile bu hedefi gerçekleştirebilecek kapasiteye sahip. Yeni kapasitelerin açılmasıyla daha fazla yatırım olabilecek, böylece Türkiye elektriğini daha çok artan bir oranda güneşten elde edebilecek.”

Güneş enerjisi sektörüne 2009 yılında Bulgaristan’da yatırımcı olarak giriş yapan Smart Energy halihazırda başta Türkiye olmak üzere Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, İsviçre, Ukrayna ve Almanya’da da güneş enerjisi alanında yatırımcı, sanayici ve mühendislik hizmetleri sağlayıcısı olarak faaliyet gösteriyor.