Smart Energy mesleki teknik eğitime destek olacak

Şirket Özel Adem Ceylan Final Meslek Teknik Koleji ile işbirliği mutabakatı yaptı

1 Nisan 2021

Güneş enerjisi yatırımcısı ve güneş panel üreticisi Smart Energy ile Özel Adem Ceylan Final Meslek Teknik Koleji arasında eğitim alanında işbirliği yapmak üzere mutabakat imzalandı.

Mutabakat kapsamında Smart Energy, 2020 yılı Haziran ayında okulun Yenilenebilir Enerji bölümünde eğitim gören öğrencilere yönelik olarak programlar geliştirilmesine katkı sağlayacak, okuldaki sınıflardan birine sponsor olacak ayrıca bu bölümde okuyan öğrencilere staj ve iş gibi olanaklar sunacaklar.

Smart Energy Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kemal Yılmaz açıklamasında Türkiye’nin kurulu gücü içindeki güneş enerjisinin payının halihazırda %6,9 olduğunu hatırlatırken sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Bugün böyle ama yarın çok daha farklı bir yerde olacağız. Bu nedenle Özel Adem Ceylan Final Meslek Teknik Koleji bünyesinde ‘Yenilenebilir Enerji Bölümü’ oluşturulması çok doğru bir karar. Bu bölümde okuyan gençlerin yetiştirilmesi için Smart Energ olarak katkı sağlayacak olmaktan çok mutluyuz. Bu işbirliğinin yansımalarını ileride göreceğiz. Türkiye’nin güneş enerjisi sektöründe yolu çok açık, daha yolun başındayız. Gençlerimizin sektöre kazandırılması bu açıdan büyük önem taşıyor.”

Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi’nde 2019-2020 yılında eğitime başlayan ve ücretsiz olarak eğitim veren Özel Adem Ceylan Final Meslek Teknik Koleji’nde bilişim, elektrik-elektronik, endüstriyel otomasyon, makine teknolojileri, motorlu araç teknolojileri ve yenilenebilir enerji bölümleri bulunuyor. Mevcut öğrenci sayısı 860 olan okulda yenilenebilir enerji bölümünde 60 öğrenci eğitim görüyor.