SMA üretim kapasitesini iki katına çıkaracak

Şirket 2024’te 40 GW kapasiteye ulaşmayı hedefliyor

10 Haziran 2022

Alman invertör üreticisi SMA üretim kapasitesini iki katına çıkarma kararı aldığını açıkladı.

Açıklamaya göre SMA Almanya’nın Niestetal şehrindeki fabrikasının halihazırda 21 GW olan yıllık üretim kapasitesini 40 GW’a çıkaracak.

Esas olarak büyük ölçekli güneş enerjisi santrallerine yönelik sistemlerin üretileceği fabrika yatırımına bu yıl başlanarak, 2024 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Şirketin üst yöneticisi Jürgen Reinert konu ile ilgili açıklamasında kurulacak yeni fabrika ile tedarik zincirindeki aksaklıklara karşı güvence sağlanacağını ve değişebilecek ticari koşullara karşı bağımsızlık sağlanacağına vurgu yaptı.

Reinert fabrikanın başta büyük ölçekli güneş santrali alanında olmak üzere, SMA’nın Avrupa ve ABD pazarlarındaki müşteri segmentine yakınlığı sayesinde şirketin bu pazarlardaki marka değerinin güçlenmesine katkı sağlayacağını da ifade etti.

Yapılacak bu kapasite artışı yatırımının SMA’ya esneklik sağlayacağının altını çizen Jürgen Reinert, gelecek dönemde de risk, bağımlılık ve maliyetleri asgariye indirecek yeni kapasite artışları gerçekleştirebileceklerini sözlerine ekledi.

47 bin m2’lik alanda kurulacak fabrika aynı zamanda sürdürülebilir binalar için geliştirilmiş DGNB sertifikasını almak için sürdürülebilirlik kriterlerine göre inşa edilecek.