Siyasi çekişme yenilenebilir enerji projelerini durduruyor

İsrail, Batı Şeria’daki Filistinlilere elektrik sağlayan AB destekli altı enerji projesini durdurma kararı aldı. 

29 Şubat 2012

EurActiv Türkiye

İsrail, Batı Şeria’daki Filistinlilere elektrik sağlayan AB destekli altı enerji projesini durdurma kararı aldı. İsrail’in bu adımının, İsrailli yerleşim birimlerine finansmanı durdurma çağrısında bulunan AB raporuna karşılık geldiği yorumunda bulunuldu.

Proje yöneticileri, ‘iş durdurma’ kararının yıkım için ilk adım olduğunu söyledi.

Güneş ve rüzgar enerjisinden faydalanan projeleri denetleyen Comet-ME’nin kurucularından Elad Orian, yıkım planının yürürlüğe konması halinde 400 kişinin tamamen elektriksiz kalacağını, bir köyün ise pahalı ve gürültülü dizel jeneratörüne erişiminin olacağını söyledi.

EurActiv’e konuşan Orian, ‘İnsanlar karanlıkta kalacak ve oradaki tek iletişim aracı olan cep telefonlarını şarj edemeyecekler. Tarımsal ekonomi için şart olan buzdolapları çalışamayacak ve kadınların üzerine çok fazla yük binecek’ dedi.

Comet-ME ve Alman Medico International, toplam 1500 kişiye elektrik sağlayacan 15 güneş ve hibrid santral kurmuştu.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’nin sözcüsü, bakanın konuyu İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı ile görüştüğünü, ‘Almanya’nın ve Avrupa’daki ortakların ‘C Bölgesi’ndeki’ durumu dikkatle izlediklerini’ söyledi. Sözcü, Alman finansmanıyla hayata geçen projeler için iş durdurma kararı verilmesinin hükümet açısından kaygı verici bulunduğunu söyledi.

Batı Şeria’nın yüzde 60’ını kapsayan C Bölgesi tamamen İsrail kontrolünde ve uluslararası hukuk açısından yasadışı bulunan tüm İsrail yerleşim birimleri bu bölgede yer alıyor. Filistinlilerin bu bölgede inşaat yapabilmesi için izin almaları gerekiyor ancak, 2000 ile 2007 arasında İsrailli ‘Şimdi Barış’ grubunun yürüttüğü araştırmaya göre izin başvurularının yüzde 94’ü geri çevrildi.

Bazı AB diplomatları ve pek çok STK, AB’nin C Bölgesi’ndeki yerleşim birimi inşaatları hakkındaki raporu arasında bir ilişki görüyor. Rapor, Avrupa Komisyonu’na bölgede yerleşim birimi inşaatının önüne geçecek yasa tasarıları hazırlama çağrısında bulunuyordu.

AB diplomatları, İsrailli yerleşim birimlerinin inşaatlarının ve C Bölgesi’ndeki yıkımların son zamanlarda hızla arttığını, ancak sözü geçen yenilenebilir enerji projelerinin yıkımının, projeler AB destekli olduğu için kendilerini özellikle ilgilendirdiğini söylüyor.

EurActiv’e konuşan bir diplomat, ‘Bu, okyanusta bir damla bile olsa Almanların bunu durdurmak için baskıda bulunacağını düşünüyoruz. Harekete geçmek gerekiyor.’ dedi.