Şişecam verimlilik yatırımları için finansman sağladı

Şirket 75 milyon dolarlık finansmanı Uluslararası Finans Kurumu’ndan sağladı

2 Ağustos 2015

Dünya Bankası kuruluşu Uluslararası Finans Kurumu (IFC) Şişecam’a enerji verimliliği yatırımlarında kullanılmak üzere 75 milyon dolarlık finansman sağladığını açıkladı.
Bankadan yapılan açıklamada Şişecam’ın finansmanı Trakya Cam şirketinin Mersin, Polatlı ve Bulgaristan’daki fabrikalarının cam ocaklarında ve ısı geri kazanım yollarında gerçekleştirmeyi planladığı enerji verimliliği yatırımları için kullanacağı bildirildi.

Açıklamaya göre Şişecam bu yatırımlar sayesinde Trakya Cam’ın Mersin ve Bulgaristan fabrikalarında yüzde 15’lik enerji tasarrufu ile yıllık 11,2 milyon ABD doları düzeyinde enerji tasarrufu sağlayabilecek iken aynı zamanda 60.000 ton sera gazı salımının önüne geçebilecek.

Finansmanın 55 milyon ABD dolarlık kısmı doğrudan IFC tarafından, geri kalan 20 milyon ABD dolarlık kısmı ise IFC’nin yönetimindeki ortak-yatırımcı programı Managed Co-Lending Portfolio Program (MCPP) aracılığı ile sağlanacak.

Konu ile ilgili açıklamada değerlendirmesi yer alan IFC Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Sanayi, Tarım ve Hizmetler Bölüm Başkanı Carsten Mueller şunları kaydetti;

‘’Stratejik iş ortağımız olan Şişecam Grup ve iştiraki Trakya Cam ile iklim değişikliğiyle mücadelede doğrudan etki yaratabilecek böyle bir yatırımda tekrar işbirliği yapıyor olmaktan dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz.’’

Şişecam düz cam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve kimyasallar olmak üzere dört ana iş grubunda faaliyet gösteriyor iken IFC geçen yılın Kasım ayında grup şirketlerinden Soda Sanayii A.Ş.’ye 25 milyon dolarlık hisse alımı ile Şişecam grubu ile ortak olduğunu açıklamıştı.

IFC, 2012-2016 Ülke Ortaklık Stratejisi çerçevesinde Türkiye’deki özel sektör kuruluşlarına toplamda 2,8 milyar dolarlık finansman sağlamış durumda.