Şişecam güneş camı üretim kapasitesini altı katına çıkaracak

Şirket üretim kapasitesini 20 milyon m2 artıracak yatırıma başladı

22 Temmuz 2022

Şişecam güneş enerjisi sektöründeki büyümeye bağlı olarak enerji camı üretim kapasitesini önemli düzeyde artırmaya hazırlanıyor.

Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinde yayınlanan açıklamaya göre Şişecam yılda 180 bin ton üretim kapasiteli buzlu cam fırını ile yılda 20 milyon m2 işleme kapasiteli enerji camı hattı kurulumu için yatırım kararı aldı.

2024 yılı sonuna kadar devreye girmesi hedeflenen projenin yatırım bedeli işletme sermayesi dahil yaklaşık 3,4 Milyar TL (185 Milyon Avro) olacak.

Şişecam halihazırda yılda 80 bin ton üretim kapasiteli buzlu cam fırını ile yıllık 4 milyon m2 işleme kapasiteli enerji camı üretim hattına sahip bulunuyor.

Kurulacak bu üretim hattı şirketin halihazırda inşa çalışmaları devam eden Mersin’in Tarsus Organize Sanayi Bölgesindeki düzcam yatırım sahasında yer alacak.

Pazarda ithalat oranı %64

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kırman da şirket tarafından KAP açıklaması ile aynı gün yayınlanan basın bülteninde çeşitli bilgiler paylaştı.

Kırman 2018 yılında 8 milyon m2 olarak gerçekleşen güneş enerjisi sektörünün enerji camı talebinin, 2022’de 23 milyon m2 seviyesine çıkmasının beklendiğini kaydetti.

Mevcut durumda pazardaki talebin %64 oranında ithalat ile karşılandığını dikkat çeken Kırman, geri kalan %36’lık bölümü ise tek yerli üretici olarak Şişecam’ın karşıladığını vurguladı.

Kırman’ın ifadelerine göre Şişecam yeni yatırımın da devreye girmesi ile güneş camı üretiminin %30’luk bölümünü ithal etmeyi hedeflerken, bu alandan yıllık 120 milyon Avro gelir öngörüyor.