Şili ile Yenilenebilir Enerji Mutabakatı

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan: “Şili ile yenilenebilir enerji alanında işbirliği için mutabakat sağladık”

16 Temmuz 2009

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Şili’nin başkenti Santiago’da Enerji Bakanı Marcello Ramos Tokman ve İmar Bakanı Sergio Bitar ile görüştükten sonra Şili temaslarını tamamlayarak Brezilya’nın başkenti Brasilia’ya geçti.

Çağlayan, Enerji Bakanı Tokman ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Şili Enerji Bakanıyla iki ülke arasındaki işbirliği imkanları konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Enerji ve gıdanın dünyada hemen her ülkeyi ilgilendirdiğini bildiren Çağlayan, Şili ile yenilenebilir enerji alanında işbirliği için mutabakat sağladıklarını vurguladı.

TPAO’nun Şilili muhatabı ile müşterek petrol arama konusunda işbirliği imkanı bulunduğunu belirten Çağlayan, şunları söyledi:

”Türkiye’nin enerji politikalarını, Nabucco doğal gaz boru hattını konuştuk. Enerji konusunda ciddi işbirliği imkanı var. Şili ile yenilenebilir enerji alanında işbirliği için mutabakat sağladık. Petrol, doğal gaz arama çalışmaları başta olmak üzere hangi alanlarda işbirliği yapacağımızı görüştük. Türkiye’nin türbin üretimi ve makine ekipman üretimi çalışmalarından bahsettik. En kısa zamanda teknik heyetler bir araya gelip çalışacaklar.”

Şili Enerji Bakanı Marcello Ramos Tokman ise Bakan Çağlayan ile Şili ve Türkiye’nin yapabilecekleri ortak projeleri değerlendirdiklerini söyledi. İki ülke arasında imzalanan serbest ticaret anlaşmasının sağladığı kolaylıkları ele aldıklarını bildiren Tokman, ”İki ülkenin hedefleri benzer. Benzer olan hedefler için yapılacak politikaların belirlenmesi çok önemli” dedi. (A.A)